Web zprávy

Česká ekonomika se zvedla z jarní propasti, druhá vlna ji však srazí zpátky

Ve druhém čtvrtletí HDP meziročně poklesl o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezi červencem a zářím propad ekonomiky zpomalil, ve srovnání se stejným obdobím loni je „v minusu“ 5,8 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který ČSÚ zveřejnil v pátek.

Zdroj: ČSÚ (za třetí čtvrtletí 2020 jde o předběžný odhad)

Zdroj: ČSÚ (za třetí čtvrtletí 2020 jde o předběžný odhad)

„Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Rekordní oživení, ale pouze dočasné

V meziročním srovnání klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) ve všech odvětvích národního hospodářství. Negativní vliv na snížení HPH měl hlavně vývoj v průmyslu a také v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství. V pátek zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, bližší strukturu zveřejní ČSÚ v dalších týdnech.

Druhá vlna smetla kurz koruny, hrozí zdražení vánočních dárků a paliv

Analytici oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí očekávali. Zveřejněná čísla jejich odhady dokonce překonala. „Mezičtvrtletně ekonomika vzrostla o 6,2 procenta, což předčilo odhad trhu ve výši pět procent. V odhadech však panovala vysoká nejistota, což vystihuje široké rozpětí odhadů od 3,5 po 7,5 procenta,“ říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Ekonomové se však shodují, že kvůli špatnému vývoji koronavirové epidemie potrvá oživení jen jeden kvartál. Ve 4. čtvrtletí opět hrozí dvojciferný meziroční pokles HDP. „Tuzemské hospodářství v posledním čtvrtletí letošního roku nejspíše znovu klesne a velká část, či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč,“ upozorňuje ekonom Komerční banky Martin Gürtler. 

Vláda kvůli koronaviru začala přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy, od března. Omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provoz, jiným naopak chyběli zaměstnanci třeba i kvůli uzavřeným hranicím. Od poloviny května se restrikce začaly postupně uvolňovat, což ale platilo jen do září, kdy se počty nakažených začaly znovu výrazně zvyšovat. Aktuálně je opět řada obchodů včetně restaurací zavřených, velké supermarkety nesmí mít otevřeno po 20:00 a v neděli, zavřené jsou také školy.

Statistici dnes uvedli, že zaměstnanost ve třetím čtvrtletí klesla proti stejnému loňskému období o 1,7 procenta, mezičvrtletně byla nižší o 0,1 procenta.

Také přečtěte

Šikovný dřevorubec si udělal ve sklepě hospůdku ve vikingském stylu

Soukromé malé hospůdky se v Chilliwacku v Britské Kolumbii, severně od hranice Kanady a Spojených …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *