Web zprávy

České dráhy zvýší v příštím roce zaměstnancům mzdy o dvě procenta

České dráhy v příštím roce zvýší svým zaměstnancům tarifní mzdy o dvě procenta. Vyplývá to z nové kolektivní smlouvy, kterou ve středu vedení podniku podepsalo s odbory. Smlouva počítá také s případným omezením pracovních kapacit při snížení provozu vyvolaného epidemií a nouzovým stavem. Průměrná mzda v podniku, který zaměstnává na 15 tisíc lidí, se aktuálně pohybuje kolem 38 tisíc korun. 

Jednání o nové kolektivní dohodě ovlivnila současná koronavirová krize, kvůli které dráhám výrazně klesly tržby a celá skupina skončila v prvním pololetí ve ztrátě 1,98 miliardy korun. V minulých letech podnik zvyšoval platy zaměstnancům výrazněji, letos to bylo o 4,9 procenta, předloni pak o 5,5 procenta.

„Jednání nebylo vůbec jednoduché, se zástupci všech odborových organizací jsme společně nacházeli kompromisy a je dobře, že výsledkem je podpis kolektivní smlouvy. Vše pochopitelně komplikuje současná ekonomická situace způsobená pandemií koronaviru, přesto se nám podařilo najít shodu mezí ekonomikou na straně jedné a sociálním smírem na straně druhé,“ uvedl šéf státního dopravce Václav Nebeský.

Brutální propad počtu cestujících pokračuje, hlásí dopravci

Dohoda pro příští rok zavádí vedle zvýšení tarifních mezd také odměnu ve výši jednoho procenta ze mzdy při dosažení hospodářských cílů společnosti. Dále zachovává všechny stávající benefity pro zaměstnance z letošního roku a pro administrativní pracovníky zavádí pracovní dobu 38,5 hodin týdně.

Smlouva platí pro akciovou společnost České dráhy, ne pro celou skupinu. Další dceřiné společnosti Českých drah v čele s nákladním dopravcem ČD Cargo uzavírají vlastní kolektivní dohody.

Stát pomůže železničním dopravcům, u kterých si objednává dálkové linky. Vydá stovky milionů

Koronavir poslal České dráhy do pololetní dvoumiliardové ztrátyTaké přečtěte

PES se drží na 68 bodech, stále ve 4. stupni. Stouplo reprodukční číslo

Skóre PES je druhý den na 68 bodech. Ve čtvrtém stupni rizika se drží dva …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *