Web zprávy

České nebe bude patřit Rusům. Zmonitorují, zda armáda proti nim nezbrojí


Ruský vojenský letoun pro monitorovací program Open Skies Antonov An-30


| foto: Wikimedia Commons

„Mohu potvrdit, že pozorovací let skutečně proběhne, v pondělí odpoledne by měli Rusové přiletět. Následně 9. nebo 10. září uskuteční samotný let,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Trasu si ruská strana na základě smlouvy volí sama. Pro samotný let však platí jistá omezení, jeho délka nesmí přesáhnout 2,5 hodiny a vzdálenost musí být maximálně 800 kilometrů. Trasa letu také musí být schválena českou armádou.

Průzkumný letoun An-30B bude podle agentury RIA Novosti startovat z letiště v Pardubicích. Čeští zástupci si před letem zkontrolují vybavení snímkovacího letounu a na vše včetně dodržování trasy budou dohlížet přímo na palubě během letu. 

„Rusové k nám takto létají pravidelně, naposledy tu byli loni na podzim. Letos se jedná o jejich první a zároveň poslední návštěvu,“ dodal Pejšek. Při stejné pozorovací misi v roce 2012 sjel letoun s 23 lidmi na palubě při přistání na čáslavském armádním letišti z dráhy a začal hořet. Zranilo se tehdy sedm lidí.

Ruští inspektoři zkontrolují Česko speciálním letounem

Podle smlouvy o otevřeném nebi je každá signatářská země povinna podle velikosti svého území přijmout na svém území stanovený počet pozorovacích letů. Česká republika má povinnost přijmout až čtyři pozorovací lety ročně a stejný počet provést v zahraničí u signatářů smlouvy. 

Do Česka zamířil speciální ruský tým z Maďarska, kde prováděl obdobné pozorování od 31. srpna do 4. září.

Také přečtěte

Pokud jsou silné, mohou nám škodit i pozitivní emoce, prozradila psycholožka

Laický pohled je, že západní medicína léčí následky či projevy nemoci, a v psychosomatice jde o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště