Web zprávy

Česko kleslo v žebříčku kvality života. Nejlépe se žije v Norsku


Žebříček sestavila poradenská společnost Deloitte, která se na Indexu společenského rozvoje (Social Progress Index) každoročně podílí s neziskovou organizací Social Progress Imperative. Vychází při tom z údajů o společenském a ekonomickém rozvoji a o životním prostředí.

Ačkoli se Česká republika letos v žebříčku posunula o příčku níž, bodově si polepšila. Získala 86,69 bodu ze 100 možných, zatímco loni to bylo 84,36 bodu.

V Česku se žije líp než v USA, v kvalitě života jsme 24. ze 149 zemí

Podle autorů hodnocení si Česko za poslední rok polepšilo zejména v přístupu ke vzdělání a informacím. Výrazně také vzrostly ekonomické ukazatele. „HDP na obyvatele s ohledem na paritu kupní síly se oproti loňsku zvýšilo o 6 900 dolarů na 40 314 dolarů. To je trojnásobně větší růst než v předchozím období,“ uvádí Deloitte.

Nejhůře si ČR vede v přijímání a diskriminaci menšin

Naopak mírný propad zaznamenalo Česko v základních lidských potřebách. Mezi ně autoři žebříčku řadí výživu, základní lékařskou péči, čistotu vody, hygienu a přístřeší. Dlouhodobě nejhorší skóre má Česká republika v kategoriích přijímání menšin a jejich diskriminaci.

„Dlouhodobě se potvrzuje silné postavení ČR v zajištění nejen základních potřeb, ale i vzdělání a zdraví. Naopak nás oslabuje vysoká úroveň emisí,“ zhodnotil výsledek prezident Deloitte Josef Kotrba. Znepokojivé je podle něj i zaostávání Česka v oblasti přístupu k e-governmentu. „Zejména v situaci, kdy vláda deklaruje do budoucna orientaci země na nové technologie,“ dodal Kotrba.

Index společenského rozvoje letos porovnal 163 zemí, o 14 více než loni. Prvenství si udrželo Norsko, druhé zůstalo Dánsko. Na třetí místo se o jednu příčku posunulo Finsko. Spodní trojice se v indexu prakticky nezměnila. Žebříček uzavírají africké státy – Středoafrická republika, Čad a Jižní Súdán.

Česko se na 25. místě zařadilo těsně za Slovinsko, Itálii a Estonsko. Hned za Českou republikou se umístil Kypr, následovaný Řeckem a Spojenými státy.

Žebříček zemí v porovnání kvality života
1. Norsko … 22. Slovinsko … 159. Somálsko
2. Dánsko 23. Itálie 160. Eritrea
3. Finsko 24. Estonsko 161. Středoafrická republika
4. Nový Zéland 25. Česká republika 162. Čad
5. Švédsko 26. Kypr 163. Jižní Súdán

Zdroj: Deloitte

Co se týká srovnání pozic zemí visegrádské skupiny, v žebříčku si nejlépe vede právě Česká republika. Hned za ní se umístilo Polsko, které v žebříčku obsadilo 31. pozici. Následuje Slovensko, které je na 36. místě. Ze zemí V4 je jako poslední v indexu kvality života Maďarsko, to obsadilo čtyřicátou příčku.

Od roku 2011 se kvalita života na světě průměrně zlepšila o 3,61 bodu na 64,24 bodu. Oproti loňsku si svět podle indexu pohoršil o 0,23 bodu. „Z globálního hlediska je největší zlepšení v oblastech přístupu k informacím a k vyššímu vzdělání, úrovně pitné vody a hygieny. Klesá ale úroveň osobnostních práv a přístupu k menšinám,“ uvádí Deloitte.

Také přečtěte

Polsko se topí v ilegálním německém odpadu, ekologové chtějí dovoz zakázat

K zemím, které Polsko hojně používají pro odbyt svého odpadu, patří například Itálie, Rakousko či …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *