Web zprávy

Cestování do zahraničí: Kam můžete vyrazit? (INFOGRAFIKA)

„Vzhledem k epidemiologické situaci a tomu, že nárůsty nových případů jsou u nás výrazně vyšší než v sousedním Německu, lze předpokládat, že toto rozhodnutí skutečně zítra (ve středu) může padnout,“ prohlásil Petříček. V pondělí o situaci na okraj nynější bruselské schůzky ministrů zahraničí Evropské unie jednal se svým německým protějškem Heikem Maasem.

Označení země za rizikovou neznamená, že do ní Němci nemohou cestovat, spolková vláda a také jednotlivé německé spolkové země nicméně doporučují, aby se lidé těmto regionům pokud možno vyhnuli. Zakázány také nejsou cesty z rizikových oblastí do Německa, lidé ale musejí počítat s omezeními.

Stát už má statistiky o efektivitě trasování. Zatím si je nechává pro sebe

Český vládní semafor

Česko uplatňuje takzvaný semafor, kdy hodnotí státy podle míry rizika nákazy koronavirem. Pouze u zemí s vysokým rizikem musejí Češi při návratu dokládat negativní test, nebo jít do 14denní karantény.

Vládní „semafor“ je seznam „zemí bezpečných pro cestování“ rozdělený do tří kategorií (nízké, střední a vysoké riziko nákazy). „Semafor“ spadá pod správu ministerstva zdravotnictví a je pravidelně aktualizován podle vývoje v jednotlivých státech.

V případě, že státy omezují vstup na své území, cestování se bude řídit podmínkami druhé strany. Ty jsou tak pro plánování dovolené stěžejní, a právě přehled takových podmínek přináší interaktivní mapa níže.

Jak je to s cestováním v praxi

Počet zemí, kam lze bez problému vycestovat, může být proto menší, než naznačuje vládou zveřejněný „semafor“. Ten sám o sobě neznázorňuje, jak přísný režim panuje na hranicích ostatních zemí světa. Z hlediska vycestování je ale právě taková informace klíčová.

Cestovní mapa světa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat. Zdrojem infomací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností nad momentální situací doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

INFOGRAFIKA: Na covidovém semaforu přibylo oranžové. Praha zůstává červená

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států světa cestovat. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami. Například na nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥. Infografiku lze také oddalovat či přibližovat.

 

Výběr mimoevropských destinací

Argentina

K otevření hranic mělo dojít 1. září, už teď je ale jasné, že dojde minimálně k dvouměsíčnímu zdržení.

Brazílie

Prezident Bolsonaro dává opakovaně najevo, že COVID-19 nepovažuje za větší problém, a tomu odpovídá i přístup země k turismu. Hranice jsou otevřené a turisty při příletu nemají čekat žádná výraznější omezení.

Egypt

Negativní test na koronavirus bude muset od 1. září předložit každý, kdo přijede do Egypta. Oznámil to egyptský premiér Mustafá Madbúlí. České ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje do země cestovat pouze v nutných případech.

Ekvádor

Vstup do země s možný s negativním testem na COVID-19, povinná je navíc preventivní týdenní izolace.

Spojené arabské emiráty

Možnost příletu turistů zatím pouze pro emirát Dubaj. Nutné žádat o vízum, mít cestovní pojištění a vyplnit údaje do trasovací aplikace COVID-19 DXB app.

Maledivy

Nutné vyplnit na stránkách tamních úřadů zdravotní kartu. Povinnost mít při příjezdu potvrzenou rezervaci v registrovaném hotelu. Místní epidemiologická situace se ale prudce zhoršuje.

Tunisko

Češi, kteří do země pojedou s cestovními kancelářemi, se nebudou muset prokazovat negativním testem na koronavirus.     

Přečtěte si o zkušenosti s cestou do USA, kterou měl finančník Petr Stuchlík:

Byznysmen jede do Ameriky. Cestopis vzor 2020

Kam (ne)můžeme cestovat v Evropě?

Slovensko

Turisté a další skupiny cestujících potřebují negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a následnému testu na infekci.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Německo

Německo kvůli zhoršující se situaci ohledně pandemie koronaviru od čtvrtka 10. září řadí Prahu na seznam rizikových oblastí. Hranice mezi oběma státy se zavírat nebudou, nutný je bude test. Jako rizikovou oblast Němci berou také Středočeský kraj.     

Belgie

Belgie zařadila Prahu do červené kategorie. Lidé, kteří do země přicestují z Prahy musí podstoupit čtrnáctidenní karanténu a podstoupit test na COVID-19. O opatření rozhodli 8. září belgičtí epidemiologové. Zbytek Česka zařadili do oranžové kategorie, karanténa a test jsou pouze doporučeny.

Velká Británie

Británie od soboty 29. srpna řadí Českou republiku na svůj karanténní seznam. Lidé, kteří do Británie přicestují z Česka po sobotních 05:00 středoevropského letního času, se tak budou muset na 14 dní sami izolovat. 

Rakousko

Češi mohou do Rakouska cestovat bez omezení. Od pátku 24. července Rakousko znovuzavádí povinnost nošení roušek a omezí vstup na území země.

Polsko

Od 29. června bez omezení.

Nošení roušek uvnitř budov je povinné v celém Česku. V Praze a středních Čechách to bude i venku

Řecko

Původní zpřísnění pravidel pro cestování, které se týkalo i občanů České republiky, nyní Řecko zmírnilo. Premiér Babiš uvedl, že země vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na koronavirus při vstupu do Řecka. České ministerstvo zahraničí také prý pracuje na plánu o návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září.

Chorvatsko

Při příjezdu musíte pouze vyplnit formulář, kde uvedete osobní údaje a zodpovíte několik dotazů ohledně COVID-19. Žádný test není potřeba. Do Chorvatska se Češi dostanou pohodlně autem, utobusem nebo letadlem. RegioJet připravil i přímé vlakové spojení. 

Bulharsko

Není třeba se prokázat negativním testem na COVID-19 ani podstupovat karanténu. Turismus je povolen, na letišti jsou pasažéři kontrolováni pomocí termokamer.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Maďarsko

Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty. Avšak Češi, kteří si rezervovali pobyt v Maďarsku před 1. zářím, budou smět do země vycestovat, pokud budou mít k dispozici aktuální negativní test na covid-19. 

Kypr 

Kypr přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se tak spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. Revidovanou kategorizaci států zveřejnilo kyperské ministerstvo zdravotnictví, informoval web in-cyprus.

Slovinsko

Slovinsko znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Španělsko

Pro české občany platí od 24. srpna povinnost podstupovat při návratu do Česka test, nebo karanténu. Od 14. září to bude platit i pro Kanárské ostrovy.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Imunita proti onemocnění Covid-19. Získají ji vyléčení pacienti, tvrdí nová americká studie

Šéf Českých drah Nebeský: Účet bude ještě velký

Svět se vrátí do normálu až s funkční vakcínou, do té doby bude stát, soudí GatesTaké přečtěte

Netradiční konkurz do představenstva firmy na řízení nemocnic. V požadavcích je názorová shoda s Piráty a Starosty

Koalice Pirátů a Starostů vládnoucí v Olomouckém kraji vypsala výběrové řízení pro orgány řídící krajské …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště