Web zprávy

Chceme bojovat s Čínou. Speciální jednotka Tibeťanů střeží Himálaj


Před pár dny se čínské a indické síly střetly na sporném území blízko jezera Pangong Tso v západním Himálaji. Konfrontace stála život jednoho člověka.

Není jasné, co se 29. srpna přesně stalo. Indická armáda tvrdí, že se jí podařilo „zvrátit čínské záměry“ na změnu statutu quo, Čína naopak obvinila indické vojáky z nedovoleného překročení dohodnuté linie kontroly.

Podle listu The South China Morning Post indická armáda získala do svého područí strategické výšiny. Důležitou roli ve vojenské operaci hrála málo známá speciální jednotka SFF (Special Frontier Force – Speciální pohraniční síla), která sestává převážně z tibetských uprchlíků.

K SFF patří i zabitý voják Tenzin Nyima. Agentuře Reuters to řekla jeho rodina i zdroje z armády. Indická armáda ale informaci oficiálně nepotvrdila. Podle rodiny představitelé indické vlády na Nyimova pohřbu prohlásili, že voják zemřel, „zatímco bránil Indii“. Úředníci požádali rodinu, ať o Nyimově třiatřicetileté vojenské službě veřejně nemluví.

Tajemná jednotka

O SFF je toho známo jen málo. Byla založena v roce 1962, po pro Indii ponižující prohře ve válce s Čínou. Participovala ve válce Indie s Pákistánem, stejně jako v ozbrojeném konfliktu Indie a Pákistánu v roce 1999 známým jako Kárgilský konflikt.

Podle expertů Indie využívá u Tibeťanů znalost terénu v Himálaji a schopnost operovat ve vysokých nadmořských výškách. „Dává smysl je zapojit ve vysokých nadmořských výškách. Jsou to skvělí horolezci,“ řekl agentuře Reuters Amitabh Mathur, bývalý poradce indické vlády pro tibetské záležitosti.

Proti Číně byla SFF nasazena vůbec poprvé, poukazují indická média. Podle Tenzina Tseringama, tibetského uprchlíka, který sloužil v SFF sedmnáct let, se Indie zdráhala použít jednotku proti Číně z obavy, že by Tibeťané vyhnaní ze své domoviny čínskou invazí nedokázali udržet své emoce na uzdě.

Pod Himálajem roste napětí, Čína poslala k indické hranici tisíce vojáků

„Většina Tibeťanů se přidala k jednotce, protože je to naše šance bojovat s Čínou,“ přiznává Tenzin Thardoe, jehož mladší bratr je členem SFF. Zprávy o počínání jednotky v posledním střetu s Čínou mu způsobily husí kůži. „Všichni jsme cítili radostné vzrušení,“ říká o reakci ostatních Tibeťanů.

Tibeťané v indickém exilu si dlouhodobě stěžují, že příslušníkům SFF není ze strany Indie vyjadřován dostatečný respekt. „Pokud indický voják zemře, země jej prohlásí za mučedníka, vláda zaplatí bohatou výsluhu. Proč není tibetským uprchlíkům poskytováno stejné uznání?“ táže se Lhagyari Namgyal Dolkar, zákonodárce z tibetské exilové vlády.

Čína varuje před podporou tibetských separatistů

Čína a Indie, asijské jaderné mocnosti, spolu sdílejí 3 500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor. V červnu došlo k nejkrvavější konfrontaci od roku 1975, při které zemřelo dvacet indických vojáků. 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing ve středu uvedla, že neví, zda Tibeťané bojují za Indii. Varovala však Nové Dillí před „poskytováním podpory nebo fyzického prostoru“ tibetskému hnutí za nezávislost.

Čína dlouhodobě osočuje Tibeťany, kteří spolu v čele dalajlámou odešli po čínské invazi do indického exilu, že se pokoušejí o odštěpení Tibetu od Číny. Peking považuje Tibet za své výhradní území, tibetská exilová vláda tento nárok neuznává.

Také přečtěte

XOR nabízí mobil s minimem funkcí. Některé překvapí, stejně jako cena

Titan, keramika, safírové sklíčko a jemná kůže. Právě takové materiály jsme mohli v minulosti najít …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *