Web zprávy

Chtěly jsme z psychiatrické nemocnice, řekly ženy viněné z vraždy pacientky


Dva útoky směřovaly podle obžaloby proti jedné spolupacientce. První se odehrál loni 25. září na toaletě jednoho z nemocničních pavilonů v Kosmonosech.

„V úmyslu poškozenou usmrtit ji zatáhli na WC,“ popsal delikt státní zástupce Jakub Demela.

Soňa Slabá podle obžaloby přehodila oběti okolo krku šňůru, druhá žena ji při tom kryla. Napadená po razantním útoku ztrácela vědomí, zachránil ji zákrok zdravotnic.

Druhý atak, k němuž došlo 5. října opět na toaletách, již skončil tragicky.

„Soňa Slabá vyzvala spoluobžalovanou, aby hlídala,“ uvedla obžaloba.  Podle spisu pak oběť uškrtila.

Oleksandru Demjanovou poté zatkli policisté, její kamarádka zůstala v nemocnici až do jara letošního roku. Večer 15. dubna podle obžaloby napadla další pacientku, život jí zachránili zdravotníci. 

Slabá se přiznala ke své roli ve všech třech útocích. Poté ji kriminalisté zatkli a soud umístil do vazby. 

Hrozí ji 15 až 20 let vězení, její společnici 12 až 20 let. Státní zástupce však dnes naznačil, že bude pro obě obžalované navrhovat pobyt v zabezpečovací detenci. Jde o kombinaci léčebného a vězeňského zařízení, kde soud v jednoročních intervalech posuzuje, zda podmínky detence trvají.

Než do kurtů, to raději někoho zabiju, řekla soudu

Obě ženy prodělávaly v léčebně ochrannou léčbu psychiatrickou pro poruchy chování. 

„Hanka chtěla za každou cenu zemřít. Tak jsem Saše ukázala, jak se škrtí. Cílem ukázky bylo Saše pomoci do kriminálu. Chtěla z Kosmonos pryč,“ popsala Slabá první případ. 

Popřela však, že by pacientku napadla. „Myslím, že Hanka chtěla zemřít, tak jsem se jí zeptala, jestli je připravena zemřít. Ona řekla ano,“ dodala.

K druhému útoku se přiznala. Motivem podle ní  bylo dostat se z psychiatrické nemocnice do vazby.

„Nechtěla jsem být už za žádnou cenu kurtována. To radši něco provedu, nebo zabiju,“ sdělila soudu.

Potřetí zaútočila letos v dubnu podle svých slov proto, že policisté zatkli za první dva útoky její kamarádku a ona se s tím nemohla smířit. 

Řešili jsme, zda ji uškrtit, podříznout anebo podpálit

Její společnice Demjanová vypovídala v některých bodech odlišně. „Soni jsem se bála, tak mi nezbylo, než to vzít na sebe,“ vysvětlila svůj podíl na prvním napadení.

V zásadě doznala svou roli ve smrti stejné pacientky z 5. října. Řekla, že k činu došlo proto, abys se dostala z léčebny.

„Bála jsem se, že mě dají detenci, že se na mne něco chystá. Řešili jsme, zda ji uškrtit, podříznout anebo podpálit. Škrcení trvalo dvě tři minuty, bylo to opravdu hrozné. Soňu jsem měla ráda, teď ji nenávidím,“ popsala.

Jak vypadal pobyt v nemocnici, popsala jedna ze zdravotnic. „Bojovali tam o první místo, strhávali na sebe pozornost, kdo tam bude kapitán. Aby si vynutili pozornost, tak se například sebepoškozovali,“ vylíčila.

Další ze zdravotnic popisovala napadení z letošního dubna. „Strhli jsme ji (Slabou) na zem, bylo těžké ji zvládnout. Museli jsme volat policii,“ sdělila.

Zaměstnanci léčebny vypovídali i o vztahu obou mladých žen. „Soňa je obratnější, manipulativnější. Soňa byla mozek, Saša svaly,“ řekli.

Na dotazy pracovníci nemocnice vypovídali také o bezpečnostních opatřeních v zařízení. „Ten první útok jsme posuzovali jako agresi mezi pacienty, ne pokus o vraždu. Jsme léčebné zařízení,“ vysvětlil lékař.

Předsedkyně senátu hlavní líčení nařídila na tři dny, jednání pokračuje výslechy dalších svědků, znalců a konstatováním písemných dokumentů.

Také přečtěte

Vakcíny v halách nebo Bohémě. Očkování v Brně plánují i v bývalé restauraci

Dnes už neexistující restaurace Bohéma nechvalně proslula prostřednictvím pořadu Ano, šéfe. Bylo to dokonce poprvé, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *