Web zprávy

Cichanouská vyzvala na Slovensku EU k jednotě v postoji k Bělorusku. Sejde se i s Čaputovou | iROZHLAS

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská očekává od Evropské unie a jejích členských zemí solidaritu a jednotu ve vztahu k vývoji v Bělorusku. Prohlásila to v Bratislavě po čtvrteční schůzce se šéfem slovenské diplomacie Ivanem Korčokem, která se konala na okraj bezpečnostní konference Globsec. Cichanouská má během čtvrtka naplánované také schůzky se slovenskou prezidentkou a předsedou slovenské vlády.



Bratislava

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresu



Zkrácená adresa




Zavřít



Svjatlana Cichanouská se ve čtvrtek sešla se slovenským ministrem zahraničí | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Solidarita je nyní nejdůležitější otázkou. Buďte jednotní ve svých rozhodnutích,“ řekla Cichanouská, která na konferenci také dostala spolu s bývalým českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem Českou a slovenskou transatlantickou cenu. Předávání ceny, kterou dostávající osobnosti například za přínos ke svobodě a demokracii, je společnou iniciativou organizace Globsec a českého sdružení Jagello 2000.


Cichanouská je na ruském seznamu hledaných osob. Vláda ke kroku přikročila po dohodě s Minskem


Číst článek

„Naši lidé bojují za svobodu. Každý obyvatel Běloruska je hrdinou, každý den chodí do ulic demonstrovat proti režimu, proti diktátorovi,“ řekla Cichanouská. Vyjádřila přesvědčení o úspěchu běloruského národa v jeho snaze o nastolení svobody.

Korčok podpořil snahy demonstrujících Bělorusů a ocenil i samotnou Cichanouskou. „Měl jsem možnost potkat odvážnou ženu, která se neváhala postavit a vyjádřit jasný postoj, který vidíme v ulicích Běloruska. Občané této země se rozhodli ukončit období, které trvalo velmi dlouho a během kterého nemohli vyjádřit svůj názor, nemohli projevit svou touhu po svobodě a demokracii,“ uvedl Korčok v reakci na demonstrace proti oznámenému vítězství Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách. Opozice hlasování považuje za zfalšované a volby neuznává ani Evropská unie.

„Rozhodnutí o tom, kdo bude vládnout v Bělorusku, je pouze v rukou běloruských občanů. Chápeme, co znamená jejich touha být svobodnými občany,“ dodal Korčok, který Cichanouské věnoval také obraz s fotkou z mohutného protikomunistického mítinku v Bratislavě v roce 1989 během takzvané sametové revoluce.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresu



Zkrácená adresa




Zavřít





Také přečtěte

Děti onemocněly rakovinou plic, zřejmě když vdechly nádorové buňky z plodové vody matky

Matky těchto dětí měly rakovinu děložního čípku, přičemž jejich děti po dvou a šesti letech …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *