Web zprávy

Čína se uzavře pro firmy, které se účastnily tchaj-wanské delegace

Deník napsal, že Vystrčila provázelo na Tchaj-wan 89 českých politiků, podnikatelů, umělců a zástupců akademické obce. Cesta se uskutečnila na přelomu srpna a září.

Čína se staví proti veškerým oficiálním stykům a výměnám mezi jinými státy a Tchaj-wanem, který považuje za neoddělitelnou součást čínského území, připomněl list China Daily.

Vystrčila na Tchaj-wan doprovodili zástupci 36 především menších a středních firem, které se zabývají zejména oblastmi moderních technologií. Jejich představitelé již před cestou či v jejím průběhu vyjadřovali připravenost čelit případným restrikcím ze strany Číny.

Například Radovan Haluza, ředitel firmy Generi Biotech, která vyrábí testovací soupravy používané v lidské laboratorní medicíně, řekl, že na čínský trh jeho společnost nepronikla, protože by pro úspěch potřebovala „politické krytí“ uvnitř Číny. Na Tchaj-wan jel s tím, že podobný „trest“ ze strany Číny může přijít. „Nepřekvapuje mě to, jenom mi je líto, že je Čína tak mentálně jinde než Evropa,“ poznamenal.

Jmenovitě se podnikatelské mise účastnili například zástupci společnosti StemCon, která jako jedna z mála na světě servisuje rafinérie přímo za provozu. Dále pak zástupci technologické společnost OVERAX Technologies, která dodává tantal pro elektrotechnický průmysl, především pro výrobu kondenzátorů. 

Součástí delegace byly také společnost Circular Energy, která se zabývá výrobou alternativního zdroje energie z plastů a dalších odpadů, Bohemia Interactive Simulations, která vyvíjí tréninkové simulace pro vojenské a civilní účely či společnost Huld, která se zabývá oblastí umělé inteligence.

Čínským záměrem není překvapen ani předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš. „Co mě ale překvapilo, je, jak je to dětinské a jasně vymezené,“ řekl. Reakci Číny označil za pokračování předchozích vyjádření včetně tzv. dopisu bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi od čínské ambasády v Praze a vyjádření čínského ministra zahraničí Wanga I. Označil to za součást čínské politiky.

Peking proti cestě českého politika opakovaně protestoval a varoval mimo jiné, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu. Předseda Senátu čínské kritiky odmítl a vyjádřil přesvědčení, že jeho návštěva politiku jedné Číny tak, jak ji vnímá Česká republika, neporušuje. Některé čínské výhrůžky odmítla i česká diplomacie, jakož například i Francie nebo Německo.

Piana Petrof, která v Číně odmítli, koupila nadace Komárkových. Rozdá je školám

Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí ocenila „politickou odvahu“ Vystrčila, který navzdory výhrůžkám Číny nedávno navštívil Tchaj-wan. Informoval o tom tchajwanský zpravodajský server Focus Taiwan. Mluvčí tchajwanské diplomacie Joanne Ouová uvedla, že český politik před návštěvou, během ní i po ní „ukázal lidskou důstojnost a ducha sametové revoluce z roku 1989“.

Tchaj-wan má vlastní vládu od roku 1949, kdy se na ostrov stáhly po prohrané občanské válce zbytky sil odpůrců čínských komunistů v čele s generálem Čankajškem.

Zeman: Vystrčilova cesta na Tchaj-wan byla „klukovskou provokací“

Komentář Petra Peška: Tchajwanské lekceTaké přečtěte

Evropská unie plánuje summit s Bidenem. Po výměně v Bílém domě věří ve zlepšení vztahů | iROZHLAS

Evropská unie chce ihned po inauguraci Joea Bidena prezidentem začít pracovat na oživení vztahů se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *