Web zprávy

Čínské koncentráky: Příčesky a paruky z oholených otrokyň

Úřady v USA začaly vyšetřovat dodávky lidských černých vlasů, které v posledních letech ohromně získaly na popularitě. Jsou přesvědčené, že nepocházejí od dobrovolných dárkyň. Největší „úlovek“ zaznamenali celníci v červnu v New Jersey, když zadrželi 13tunovou zásilku vlasů ze Sin-ťiangu v ceně přes 800 tisíc dolarů (přes 18,3 milionu Kč).

„Výrobní proces může zahrnovat také další elementy nucené práce, například excesivní přesčasy, zadržování mezd či omezování svobody pohybu,“ informovala americká celní správa CBP na svém webu. Všechny americké přístavy dostaly varování, ať podobné zásilky kontrolují.

Připoutání k domům, bylinky jako léčba: Čína terorizuje Ujgury tvrdou karanténou

Sin-ťiang neboli Ujgurská autonomní oblast je pod čínskou nadvládou. Nyní má přes 25 milionů obyvatel, ještě nedávno zde většinu představovali Ujguři. Jejich rodnou řečí není čínština, nýbrž turkická ujgurština, většina vyznává islám – obojí se je čínští komunisté snaží odnaučit. A to ve „školicích střediscích“, která podle oficiálních vysvětlení (jež přišla po letech popírání jejich samotné existence) vychovávají muslimské nečínské menšiny k pracovitosti a hodnotám lidové republiky. Na západ se dostalo jen málo fotografií; zamřížovaná okna a ostnaté dráty ale naznačují, že to nebude normální učiliště. Režim Ujgury kolektivně trestá za útoky několika skupiny partyzánů/teroristů.

Z dlouhých vlasů nic nezbylo

Americké úřady odhadují, že internačními zařízeními prošel více než milion obyvatel Sin-ťiangu, zejména Ujgurů, ale také etnicky příbuzných Kazachů a Kyrgyzů. „Čeká je tam mučení, kruté a nelidské zacházení jako fyzické i sexuální útoky, nucená práce, smrt,“ konstatovalo americké ministerstvo zahraničí.

Před podezřením z nucené práce a dalšího útlaku v Sin-ťiangu varoval i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Firmy musejí dávat pozor na rizika ekonomická, právní i co do reputace. Nebuďte komplici!” napsal na twitteru.

Disney čelí kritice za svůj velkofilm Mulan. Natáčení proběhlo u čínských koncentráků

CNN po několikaměsíční práci vypátrala několik uprchlic, které holení v koncentračních táborech zažily. „Ostříhaly nám vlasy, úplně dohola,“ říká Gulbachar Džalilova, Ujgurka, které se podařilo uprchnout do Kazachstánu a nyní žije v Turecku. „Mívala jsem dlouhé vlasy, nic z nich nezbylo.“

Vlasy po pás měla i další Ujgurka Zumrat Dawútová: „Hned druhý den mě vzali do oddělené kanceláře, kde měli tác se strojkem a nůžkami, a oholili mě. Všechny vzali nakrátko, ženy to zarmoutilo a vystresovalo.“ Teď už žije ve Washingtonu a vlasy jí dorůstají. „Srdce mě bolí, když v obchodech vidím příčesky z Číny. Přemítám, jestli to nejsou vlasy moje nebo mých sester.“ Holili i muže – jak vlasy, tak plnovousy, u muslimů tradiční. O stejné praxi předloni svědčila v americkém Kongresu i uprchlice Mihrigul Tursunová (31), která zatčení a nelidskou internaci (včetně elektrošoků či pokusných farmak) zažila hned třikrát.

Boom „černého zlata“

Velkou část vývozu vlasů z Ujgurské autonomní oblasti dodává několik firem z průmyslového parku hned v sousedství lágrů. V posledních letech a měsících je ze satelitů patrné, jak se rozrůstají lágry i firmy zpracovávající vlasy. Ve statistikách vývozu ze Sin-ťiangu do USA jsou vlasy třetím nejčastějším artiklem, po chemických produktech a nerostech. „Zdrojem vývozu jsou zjevně ujgurské pracovní internační tábory. V podstatě otroci,“ říká Michael Kanko, šéf analytické firmy Import Genius.

„V branži se těm vlasům říká černé zlato, za deset let jejich cena vzrostla dvanáctkrát,“ popsala pro CNN Krishan Jhalaniová, šéfka americké firmy Indique Hair. Ta prý odebírá vlasy z indických chrámů, kam je ženy dávají dobrovolně. Podle expertů konzultovaných CNN by veškerou poptávku po vlasech sinťiangské vězenkyně nepokryly, čínské firmy rovněž dováží suroviny z Indie a Malajsie, spolupracuje i se Severní Koreou.Také přečtěte

Je to pocit štěstí i zadostiučinění, říká o MotoGP ředitelka Automotodromu Brno

Chcete získat jiné světové podniky?Neuvažujeme o tom, že budeme sami pořádat velké světové závody. Bohužel jsme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *