Web zprávy

Člen Prymulovy epidemiologické skupiny: Vyplatí se intenzivně brzdit. Důležité je dobrovolné chování lidí | iROZHLAS

Od března neformálně radí české vládě, jak se může v zemi vyvinout epidemie koronaviru a jaká opatření je třeba zavést. V sobotu se výzkumník z oxfordské univerzity Jan Kulveit s epidemiology znovu spojil s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). „Vláda může udělat tři kroky, kterými způsobí intenzivní brzdění – omezení sdružování, v provozech a ve školství,“ vysvětlil pro Radiožurnál. Zásadní podle něj je, aby lidé omezili kontakty.Audio
Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVýzkumník z oxfordské univerzity Jan Kulveit | Zdroj: Future of Humanity Institute

Výzkumný pracovník institutu Budoucnosti lidstva na oxfordské univerzitě se zaměřuje na otázky globálních rizik epidemie. Tomu, jak se koronavirus ve světě chová, se věnuje už osm měsíců. „Česko je momentálně jednou z nejrizikovějších zemí v Evropě a jednou ze zemí, kde jsou ta čísla nejhorší. Možná i ve světovém kontextu,“ upozornil v neděli ve vysílání Radiožurnálu.

Poslechněte si celý rozhovor s výzkumníkem Janem Kulveitem

Výzkumy, na kterých se podílel, podle něj ukazují, že šíření se dá zastavit kroky ve třech oblastech. Podstatné je omezit sdružování, provoz podniků a také školství. Do těchto oblastí spadají právě omezení, které vláda v posledních týdnech zavedla, tedy například zkrácení otevírací doby v restauracích nebo distanční výuka na středních školách a univerzitách.

Opatření jako nošení roušek, které se v Česku zavedla v září, totiž dostatečně nezafungovala. „Z těch současných dat je vidět, že opatření, která v Česku vláda přijala v polovině září zpomalila akceleraci. Nestačila k tomu, aby se růst zbrzdil. Takže nezbývá než brzdit intenzivněji,“ vysvětlil.

Klíčová dobrovolnost

Mělo by tedy podle něj dojít k lockdownu neboli celoplošné karanténě? „Nejde o lockdown, ten vypadal v různých zemích různě. Zásadní je, aby se omezilo množství kontaktů mezi lidmi, při kterých se může virus přenést,“ řekl. „Teď je otázka, jak toho dosáhnout. Dost záleží na tom, jak se lidé chovají dobrovolně,“ dodal.


Nárůst nakažených je enormní, prohlásil Prymula. Babiš nevyloučil lockdown a shání operátory


Číst článek

A právě s tím mají podle něj Češi momentálně velký problém. „V první vlně se Češi podle mého odhadu chovali disciplinovaně. Řekl bych, že byli i opatrnější než v jiných zemích. Teď na podzim se zdá, že je značná skupina lidí, která své chování neupravuje,“ popsal.

Na to, že lidé nedodržují pravidla, upozornil ve svém sobotním vystoupení také premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že jestli své chování nezmění, hrozí zmiňované uzavření země. Také zmínil, že Češi nechodí na testy, přestože mají vypsané žádanky.

„Je to důležité, protože se samozřejmě může stát, že jste pozitivní a za ten čas, co nejste testováni, může dojít k přenosu nákazy,“ uvedl.

Jan Bumba, dok

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Hana Maciuchová zemřela! Hejlovou z Ulice zabila rakovina

Hana Maciuchová podle informací Blesku v posledních měsících bojovala v olomoucké nemocnici s druhým atakem …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *