Web zprávy

ČNB připravuje pamětní bankovky s dalšími českými národohospodáři

Další pamětní bankovku chystá ČNB vydat roce 2026, tentokrát s portrétem guvernéra tehdy nově vzniklé Národní banky Československé Viléma Pospíšila, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. První pamětní bankovku vydala ČNB v roce 2019 s portrétem Aloise Rašína, prvního československého ministra financí.

Sada tří pamětních bankovek (emise v letech 2019, 2022 a 2026) má jednotící motiv, kterým je „Budování československé měny“. K zajištění určité výtvarné a technické jednotnosti řady pamětních bankovek, byla k vytvoření uměleckých návrhů na druhou a třetí vyzvána akademická malířka Evu Haškovou. Navrhla již i první pamětní bankovku.

Trojice československých národohospodářů, kteří se zasloužili o vznik česko-slovenské měny – Alois Rašín, Karel Engliš a Vilém Pospíšil – byla zobrazena již na příležitostných oběžných dvacetikorunách emitovaných Českou národní bankou v roce 2019, ke 100. výročí vzniku česko-slovenské koruny.

„S pamětními bankovkami budeme určitě šetřit. Budou vydávány s menší periodou než mince. Je to mimořádná věc. Vždy se odkazujeme k nějakému výročí, takže ta další bankovka (pozn. po vydání bankovky s portrétem Engliše) bude v roce 2026 tedy ke 100 letům vzniku národní banky,“ uvedl Rusnok.

Pamětní stokoruna s Karlem Enlišem

Foto: ČNB

Zároveň banka také představila i vítězné výtvarné návrhy dvou mincí z příštího emisního plánu ČNB na roky 2021 až 2025. Jde o sádrový model mimořádné stříbrné mince v hodnotě 10 000 Kč Založení Velké Prahy, kterou chce banka vydat v roce 2022, a o model stříbrné mince v hodnotě 500 Kč s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros. Tu by měla banka vydat příští rok.

ČNB plánuje vedle pamětní bankovky v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé vydá také české dukáty. Dále sběratelé budou moci získat mince s motivy dopravních prostředků, městských památkových rezervací nebo minci ke 100. výročí založení Velké Prahy.

Také přečtěte

Pět dětí bude hezký blázinec, říká těhotná Michaela Salák

Napadlo vás, když jste měli před deseti lety s Alexandrem Salákem svatbu, že jednou budete …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *