Web zprávy

Covid-19: Divadlo NoD nabídlo svoje zázemí učitelům. Pomůže s výukou

Při první vlně, kdy byla zavřená nejen divadla, ale v podstatě takřka všechny kulturní instituce, se experimentální prostor NoD rozhodl vydat cestou streamovaných divadelních představení. Když na podzim vláda utáhla šrouby podruhé, napadla je jiná varianta. Rozhodli se pomoci tam, kde je to podle nich nejvíce třeba – školám.

Zastávky na Malostranské mají širší ostrůvek: Vozovka se zúžila, přibyl cyklopruh. Natrvalo?

Řekli jsme si, že bychom mohli náš prostor, techniku a zkušenosti poskytnout někomu dalšímu, komu by se to mohlo hodit. A protože všechny školy jsou teď v podstatě ve stejné situaci jako divadla – tedy veškerý kontakt mezi studenty a pedagogy probíhá online, napadlo nás, že by možná naši pomoc ocenili právě oni,“ popisuje začátky dramaturgyně celého projektu Natálie Preslová.

Co na to pedagogové?

Jenže jak získat zpětnou vazbu od pedagogů? To vyřešil režisér divadla NoD Janek Lesák, který na svoji facebookovou zeď napsal krátký status s pár otázkami, jestli by divadelní technika, herci a prázdný sál nemohl nějak pomoci s distanční výukou.

Ahoj pedagogové!
Co je váš největší problém s distanční výukou? Mohli bychom vám v tom jako divadlo s něčím…

Zveřejnil(a) Janek Lesák dne Úterý 13. října 2020

Dostali jsme tak velké množství odpovědí, že jsme si řekli, že do toho jdeme. A celé se to povedlo realizovat zejména díky tomu podpoře Národního pedagogického institutu, který je partnerem celého projektu.,“ vysvětluje Preslová.

Přednášejí špičky z oboru

Zatím je připraveno pět lekcí NoD Academy. A předměty samotné přednášejí velmi zajímavá jména. V pondělí proběhla hodina matematiky s Markem Valáškem, který je učitel matematiky, zakladatel portálu LearnTube.cz pro online vzdělávání a také portálu Mathematicator.com. Zkrátka se snaží, aby matematice porozuměl opravdu každý. V úterý vyučoval hudební výchovu klávesista ze skupiny Prago Union, nechybí ani dějepis pod vedením historika Jaroslava Šebka a další zajímaví hosté. Jestli bude pokračovat akademie i v listopadu, záleží především na financích.

„Pokud se nám podaří sehnat peníze, které potřebujeme především na pronájem kvalitní techniky, chtěli bychom připravit přednášku Dany Drábové o jaderné fyzice a úvod do divadla šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla Marty Ljubkové. Obě dvě ženy nám svoji účast už potvrdily. Určitě také proběhne ještě jedna hodina hudebky, tentokrát na téma klasické hudby a hudební teorie. Další hodiny a přednášející dáváme dohromady v těchto dnech,“ nastínila Preslová.

Stromy ve Stromovce: Přes 130 cedulek prozradí jejich jméno a další zajímavosti

Přispět na akademii může každý jednoduše přes portál GoOut, stejně tak jako by si v jiné době kupoval lístky na koncert nebo výstavu. Částka je libovolná.

Videa se rozešlou do škol

Po skončení streamu zatím nejsou videa k dispozici, to se ale během pár dní změní. „Po ukončení živého vysílání začínáme na videu pracovat v postprodukci. Hotové video předáváme NPI ČR, který ho doplní o pracovní listy a další výukové materiály a takto ho rozešle do českých škol. Poté se hotové video objeví také na našem Youtube kanále, kde budou všechna videa ke zpětnému přehrání. Počítáme, že se tak stane vždy v řádu několika dní od samotného streamu,“ uzavřel  PR manžer NoD Honza Urban.Také přečtěte

Vaněček, dvacátý Čech v bráně NHL: Jedním zápasem ve Washingtonu nekončím

Třicet zákroků, výhra. To musí utkvět v hlavě, viďte?Když se vám podaří vyhrát první zápas …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *