Web zprávy

Covid na Slovensku: v izolaci je šéf zdravotnictví, hlavní hygienik i Kotleba


Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí i hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas nastoupili preventivně do domácí karantény a podstoupí testy na koronavirus. Oba byli v kontaktu s člověkem, u kterého byla nákaza potvrzena. 

Slovensko hlásí rekordní počet nakažených, zpřísňuje opatření

Podle Krajčího šlo o zaměstnance ministerstva zdravotnictví, s nímž se zúčastnil jednání epidemiologů a hygieniků. 

V karanténě navíc skončil i poslanec a lídr krajněpravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba. Vrátil se totiž z Černé Hory, kterou slovenské úřady řadí mezi rizikové země. 

Politik přitom patří mezi ty, kteří celou pandemii bagatelizují. Kotleba podle serveru Aktuality.sk nazývá koronavirus „projekt“ a někteří poslanci z jeho strany v parlamentu odmítají nosit roušky, za což už byli i vykázáni ze sálu.

Povinná izolace nyní komplikuje soudní proces, kterého se měl Kotleba zúčastnit. Úterní přelíčení v případu šeků v hodnotě 1488 eur se nekoná. Podezřelý extremista se navíc omluvil už potřetí. Politikovi v případě prokázání viny hrozí čtyři až osm let za mřížemi.

V sobotu bylo na Slovensku potvrzeno 88 a v neděli dalších 22 případů koronaviru. To je výrazně méně oproti rekordnímu počtu v pátek zjištěných 226 nových případů infekce, o uplynulém víkendu ale značně klesl počet vykonaných testů. O víkendech se na Slovensku, stejně jako v Česku, tradičně testuje méně než v pracovních dnech.

Počet aktivních případů nákazy koronavirem na pětimilionovém Slovensku v neděli klesl na 1 763 z dosavadního rekordu 1 775 infikovaných v sobotu. Od potvrzení prvního nakaženého na Slovensku letos v březnu zemřelo podle oficiálních statistik celkově 37 pacientů s koronavirem. 

Tento počet však nezahrnuje sobotní úmrtí pětašedesátiletého pacienta v nemocnici v Nitře, který byl napojený na umělou plicní ventilaci. Podle mluvčí nemocnice, kterou citovala slovenská média, test potvrdil u muže onemocnění covid-19.

Kvůli předchozímu nárůstu počtu infikovaných platí od neděle do konce září v Bratislavě a v dalších dvou přilehlých okresech omezení pro počet účastníků na hromadných sportovních, kulturních či společenských akcích a jejich konání je navíc až na výjimky zakázáno v noci. Povoleny ve zmíněných regionech nejsou návštěvy v nemocnicích a v domovech seniorů.

Také přečtěte

XOR nabízí mobil s minimem funkcí. Některé překvapí, stejně jako cena

Titan, keramika, safírové sklíčko a jemná kůže. Právě takové materiály jsme mohli v minulosti najít …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *