Web zprávy

Covid opatření: Kina, divadla a fitness centra se uzavřou. Hospody do 20:00

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) oznámil, že Česko čeká další zpřísnění opatření, která mají pomoci v boji s pandemií koronaviru. Nové restrikce přichází den po rekordním nárůstu nových případů, za středu v Česku laboratoře potvrdily dalších 5335 nakažených. 

Od jarního propuknutí pandemie v Česku byl covid-19 potvrzen již více než u 95 tisíc lidí. Česko se od pondělí vrátilo do stavu nouze, nyní opět dochází na nová opatření. Některá začnou platit od dnešní půlnoci, jiná od pondělí.

Prymula: Situace je alarmující

Prymula se na úvod tiskovky omlouval, že sliboval původně mírnější opatření, nutná však budou tvrdší. „Situace, která nastala v těchto dnech, je natolik alarmující, že jsem tuto strategii byl nucen změnit,“ uvedl ministr. „Já si osobně myslím – a vidí to snad každý – že v tuto chvíli ta data nejsou příznivá. Ta si nikdo nevymýšlí. Vidíme tady zcela jednoznačnou progresi a ta opatření prostě udělat musíme,“ podotkl Prymula.

Podle něj jde především o to, že prudce roste počet těžkých pacientů, kteří potřebují péči na JIP. „A máme tady poměrně kontinuálně narůstající počet zemřelých,“ varoval. „Musíme v tuhle chvíli nárůsty v ČR omezit,“ vzkázal Prymula. Reprodukční číslo se zvedlo nad 1,2, jeden člověk nakazí více než jednoho dalšího člověka.

Koronavirus ONLINE: Prymula „zmrazil“ kulturu i volný čas Čechů. Část školáků zůstane doma

Ministr Prymula totiž dopředu avizoval omezení volnočasových aktivit. „My jsme se rozhodli volnočasové aktivity na dobu 14 dnů velmi dramaticky omezit a prakticky je zmrazit,“ řekl dnes Prymula.

Uzavření fitness center, bazénů

Uzavřena budou od pondělí vnitřní sportoviště, sportovat bude možné nadále venku do povoleného počtu 20 osob.

„Bude možné si zahrát fotbal, tenis v tom zevním prostředí, ale ve vnitřním prostředí nebude nic,“ podotkl Prymula.

Na 14 dní totiž již od dnešní půlnoci uzavírají fitness centra, bazény apod. Umožněna budou mezistátní utkání v profesionálním sportu, ale bez diváků a v omezeném režimu. 

 

Utlumení kultury: Zavřou kina i divadla

V Česku dojde k výraznému utlumení kultury včetně zavření divadel a kin. Prymula uvedl, že do konce týdne jsou nadále možné činohry. Od pondělí však dojde k zavření „prakticky všech kulturních událostí, divadel a kin tak, abychom opravdu ty volnočasové aktivity mohli omezit, a to omezení bude trvat 14 dnů“.

Dojde i k uzavření zoologických zahrad na 14 dní. „Během víkendů tam dochází k obrovskému nakupení osob,“ vysvětlil Prymula.

Omezení se týká i obchodních center. „Ve food courtech budou přesná pravidla, food courty nebudou uzavřeny,“ uvedl Prymula. Budou v nich moci sedět u stolu jen 2 osoby a bude v nich vypnutá wifi.

Hospody jen do 20:00 a 4 lidi u stolu

S omezeními se již potýkají české restaurace a hospody, které od počátku stavu nouze měly otevírací dobu povolenou pouze do 22:00. Tento čas se opět zkrátí – na 20:00 a u stolu budou moci nově sedět maximálně čtyři osoby. Opatření platí již od půlnoci ze čtvrtka na pátek.

Prymula uvedl, že některá kompenzační opatření již existují, jiná budouvyhlášena. „Není zájem tento segment nějakým způsobem persekuovat, budou ale cílená,“ podotkl.

Omezte kontakty, doporučuje Prymula

Prymula před tiskovkou avizoval, že bude chtít omezit i styky v rodině. Striktní nařízení však v tomto směru nepadlo.

„Přimlouvám se opravdu za to, aby lidé po tu poměrně krátkou dobu 14 dnů zůstali lidé povětšinou doma, mohou chodit na procházky, mohou se věnovat takovýmto individuálním aktivitám i sportovním, ale skutečně omezte kontakty s dalšími osobami. V tuto chvíli je ta nálož v ČR opravdu vysoká a abychom limitovali to riziko nákazy, tak my budeme dělat ještě další opatření, která v tuto chvíli jsou pouze doporučená,“ varoval Prymula.

Za jedno z klíčových opatření označil home office. „Velmi apelujeme na všechny, ať už jsou to státní instituce nebo soukromé, aby v maximální možné míře v tuto chvíli využívaly home office,“ vzkázal ministr.

Školy: Střídání školáků na 2. stupni základek

Obavy panovaly kvůli možnému plošnému uzavření 2. stupňů základních škol. Na 2. stupni ZŠ se však od pondělí bude učit prezenčně polovina dětí, ostatní budou mít výuku on-line. Po týdnu se vymění. Potrvá to 14 dnů, uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Žáci nižšího stupně víceletých gymnázií budou mít dál běžnou výuku ve škole, střídání žáků vyhlášené pro 2. stupeň ZŠ pro ně neplatí, uvedl Plaga.

VŠ přejdou od pondělí v ČR na výuku on-line. Zatím byla nařízena v krajích s větší nákazou. Výjimka bude pro praktika pro zdravotníky, dodal Plaga.

Roušky venku (zatím) ne

K možnosti povinného nošení roušek venku Prymula dnes uvedl: „My jsme intenzivně hovořilo o tom, jak by měly být roušky používány.“ Pokud půjde o povolené akce s větším počtem osob, měly by být roušky i ve vnějším prostředí. „Doporučujeme je, ale nebudeme je vymáhat. Je to jen doporučení,“ podotkl.

„Je tady poměrně velký segment osob, které roušky nenosí, které nedodržují žádná opatření, jsou tady školy, kde učitelé protestují a roušky nenosí, nabádají k tomu i své žáky a to je naprosto neseriózní. Uvědomme si, že dnes to není o politice. My jsme tato opatření projednali i s opozicí,“ podotkl Prymula.

„Je tady určitá válka – téměř válka – mezi generací mladší a generací starší, kdy ta generace mladší nepovažuje to onemocnění za příliš rizikové,“ dodal PrymulaTaké přečtěte

Zemřel Phil Spector, producent Beatles a usvědčený vrah

Spector podle vězeňské služby amerického státu Kalifornie zemřel v sobotu v nemocnici „přirozenou smrtí”. Podle …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *