Web zprávy

Covid poznají za pár minut, zatím se nemýlí. Finsko chce víc psů na letišti

„Chybí dostatečná politická vůle pro to, aby se tento projekt posunul vpřed. Nejsou na to vyčleněny dostatečné finanční prostředky. S tím, jak míra infekce neustále roste, mě to velmi znepokojuje. Psi mají obrovský potenciál,“ uvedl pro německou televizi Deutsche Welle profesor Holger Volk z Univerzity veterinárního lékařství v Hannoveru.

Psi proti koronaviru. Češi začali s výcvikem psů na odhalení nakažených

Jde o alternativu, která je nejen ekonomičtější, ale pro člověka i příjemnější. Není potřeba se podrobit nepříjemnému výtěru z nosu, který je pro leckoho velkým strašákem.

Jako první s tímto pokusem o nahrazení klasických testů přišlo letiště ve finských Helsinkách. V minulých týdnech nasadilo skupinu několika vycvičených psů. Dokážou detekovat nakažené již za sedm minut. Navíc při provedení kontrolních PCR testů u cestujících, které psi označili jako pozitivní, byla shoda stoprocentní.

„Testování vyjde letiště v současné době na více než jeden milion eur měsíčně. V zimě to však bude ještě více, osobně očekávám výdaje na testování za jeden měsíc okolo tří milionů eur. Vycvičení psi by pro nás byli rozhodně  mnohem levnější. Vždyť jim v podstatě stačí akorát granule,“ říká Timo Aronkytö, který je odpovědný za bezpečnost na helsinském letišti.

Nemoc poznají ještě před prvními příznaky

Také podle předběžných výsledků testů, které byly provedeny výzkumnou skupinou na fakultě veterinárního lékařství univerzity v Helsinkách, mají vycvičení psi zatím stoprocentní úspěšnost. Nakaženého poznají až pět dní před tím, než se objeví první příznaky nemoci.

Plošné testování? Už teď musíme posouvat prohlídky, zní od praktiků

K rozeznání nemoci stačí psům mnohem méně odebraného vzorku, než je tomu u klasických PCR testů, uvedla společnost Finavia, která provozuje letiště ve finském hlavním městě. 

K přímému kontaktu mezi cestujícím a psem při detekci onemocnění nedochází. Pasažéři jsou vyzváni, aby si ubrouskem otřeli pokožku. Získaný vzorek je poté přinesen psovi ve speciálním kalíšku, který by měl díky čichu nemoc u infikovaného rozpoznat.

Finsko nyní pracuje na změně legislativy. Covidoví psi by se tak brzy mohli stát součástí letiště a mít stejnou autoritu jako třeba psi celníků. Kromě politické vůle bude ale potřeba vycvičit nové psy, aby dokázali ve směnách zvládnout provoz na letišti. Program na výcvik zatím chybí. Využití psů naráží na skepsi některých odborníků.

Také přečtěte

O třídu lepší výkon. Basket Brno vyzrál na Ostravu i podruhé

„V první řadě jsme rádi za vítězství a že jsme po delší době hráli v domácí hale. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *