Web zprávy

Covid semafor ukazuje, kde se v Česku šíří koronavirus

Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, 18 okresů je zelených v prvním stupni. Nové údaje zachycující stav k 22. září představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zopakoval, že pokud by se takzvaný semafor brzy zbarvil do jedné barvy, bude nesmyslné jej dále publikovat.

„Princip vyhodnocení je takový, že převažující barva v daném kraji byla brána za markantní a podle toho byl doporučený postup v daném kraji. Samozřejmě jsou drobné odchylky v okresech, které se liší od celkové barvy daného kraje,“ řekl ministr zdravotnictví Prymula. V dosavadním semaforu s údaji k 18. září byla Praha červená, 28 okresů oranžových, zbytek zelený. Nyní je oranžových 58 okresů, zelených 18.

Mezi zelenými okresy s výskytem nákazy bez komunitního přenosu zůstaly Most, Kutná Hora, Rokycany, Louny, Semily, Hradec Králové, Jihlava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Přerov, Vsetín a Sokolov.

Noný ministr zdravotnictví také uvedl, řekl, že mapa bude do dvou týdnů jednobarevná, celá červená. Tím pádem by pozbývalo smysl její další publikování. V nejbližší době bude podle něj semafor minimálně celý oranžový s některými červenými regiony, může se ale stát, že zčervená celý.

INFOGRAFIKA: Rakousko dá Prahu mezi rizikové oblasti, část zemí mimo EU otevírá hranice

Kvůli horšící se situaci od 10. září platí povinnost nošení roušek v celé České republice ve všech vnitřních prostorách. Povinnost se vztahuje i na firmy. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji ale mít nemusí.

Pražské vysoké školy se zavřou, výuka bude na dálku, oznámil Hřib. Je to zmatek, reagují střední školy

Interaktivní infografika E15.cz využívá mj. členění podle poštovních směrovacích čísel – kvůli případné situaci, kdy by podobně jako ojediněle v zahraničí nastala povinná karanténa pro jednotlivé obce s rozšířenou působností či čtvrti.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza a kde jsou povinné roušky:

Barvy a stupnice pohotovosti na semaforu

0 (bílá) – Nulové nebo zanedbatelné riziko

1 (zelená) – Výskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu

2 (žlutá) – Počínající komunitní přenos v ČR

3 (červená) – Narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

Semafor určující míru rizika chce ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Koronavirus čekal, až si naběhneme na vidle. Přesně to jsme udělali, říká šéf lékařské komory Kubek

Logistika táhla zemi v době krize. Zásadní klienti budou z oblasti e-commerce, říká šéf společnosti sklady.cz

OBRAZEM: Nestrašte se virem, vyzval Babiš Čechy. Ti se baví černým humorem na účet vládyTaké přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště