Web zprávy

Covid semafor ukazuje, kde se v Česku šíří koronavirus

Komunitně se nemoc covid-19 šíří podle ministerstva zdravotnictví už v pěti krajích. Ve třetím stupni rizika s červenou barvou jsou na mapě Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, ostatní jsou oranžové. Do minulého týdne byly regiony hodnoceny po jednotlivých okresech, na dnes zveřejněné mapě jsou jednotně zbarvené celé kraje. Vyplývá to z poslední aktualizace takzvaného covidového semaforu ministerstva zdravotnictví k pátku 9. října. 

„Situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstů, které mají i exponencionální charakter. Žádám všechny občany, aby respektovali opatření, která jsme zavedli nebo zavádět budeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Nouzový stav platí od 5. řijna >>>

Takzvaný semafor hodnotí data v týdnu do 6. října. V dalších dvou dnech bylo pozitivně otestováno přes 5000 případů. Podle vyjádření ministra může být ale reálně nakažených i několikanásobně víc, protože je velmi vysoký podíl pozitivních ze všech provedených testů. Uvedl, že do nemocnice bude potřebovat po týdnu až deseti dnech 2,3 procenta nakažených.

„Nárůst s sebou nese riziko tlaku na zdravotnický systém. A to ve smyslu obsazování dostupných kapacit lůžkové péče a souvisejícímu omezování takzvané necovidové plánované péče, ke kterému již v určité míře v řadě nemocnic dochází a během října by toto omezování mohlo dále narůstat. Proto je zásadní, aby se postup nemoci v populaci zpomalil,“ uvedl předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID při ministerstvu zdravotnictví Vladimír Černý.

Vláda vyhlašuje od pondělí nouzový stav. Dotkne se hromadných akcí i restaurací

Kvůli horšící se situaci začala od 10. září platit povinnost nošení roušek v celé České republice ve všech vnitřních prostorách. Povinnost se vztahuje i na firmy. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji ale mít nemusí.

INFOGRAFIKA: Itálie zavádí omezení pro Čechy, po příjezdu bude vyžadovat test na koronavirus

Interaktivní infografika E15.cz využívá mj. členění podle poštovních směrovacích čísel – kvůli případné situaci, kdy by podobně jako ojediněle v zahraničí nastala povinná karanténa pro jednotlivé obce s rozšířenou působností či čtvrti.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza a kde jsou povinné roušky:

Barvy a stupnice pohotovosti na semaforu

0 (bílá) – Nulové nebo zanedbatelné riziko

1 (zelená) – Výskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu

2 (žlutá) – Počínající komunitní přenos v ČR

3 (červená) – Narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

Semafor určující míru rizika chce ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Jedním z řešení boje proti epidemii nemoci COVID-19 je aplikace e-rouška. Prohlédněte si ve videu, jak funguje.

Koronavirus čekal, až si naběhneme na vidle. Přesně to jsme udělali, říká šéf lékařské komory Kubek

Logistika táhla zemi v době krize. Zásadní klienti budou z oblasti e-commerce, říká šéf společnosti sklady.cz

OBRAZEM: Nestrašte se virem, vyzval Babiš Čechy. Ti se baví černým humorem na účet vládyTaké přečtěte

Očkovací pas může být vstupenkou na dovolenou, nese s sebou ale řadu rizik

Některé destinace, například Rumunsko, Seychely nebo Kypr, už nepožadují po návštěvnících, kteří se prokáží očkováním, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *