Web zprávy

Covid semafor ukazuje, kde se v Česku šíří koronavirus

Komunitně se nemoc covid-19 šíří podle ministerstva zdravotnictví už v pěti krajích. Ve třetím stupni rizika s červenou barvou jsou na mapě Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, ostatní jsou oranžové. Do minulého týdne byly regiony hodnoceny po jednotlivých okresech, na nově zveřejněné mapě ministerstva zdravotnictví jsou jednotně zbarvené celé kraje. Vyplývá to z poslední aktualizace takzvaného covidového semaforu ministerstva k pátku 9. října. 

„Situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstů, které mají i exponencionální charakter. Žádám všechny občany, aby respektovali opatření, která jsme zavedli nebo zavádět budeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Nouzový stav platí od 5. řijna >>>

Takzvaný semafor hodnotí data v týdnu do 6. října. V dalších dvou dnech bylo pozitivně otestováno přes 5000 případů. Podle vyjádření ministra může být ale reálně nakažených i několikanásobně víc, protože je velmi vysoký podíl pozitivních ze všech provedených testů. Uvedl, že do nemocnice bude potřebovat po týdnu až deseti dnech 2,3 procenta nakažených.

„Nárůst s sebou nese riziko tlaku na zdravotnický systém. A to ve smyslu obsazování dostupných kapacit lůžkové péče a souvisejícímu omezování takzvané necovidové plánované péče, ke kterému již v určité míře v řadě nemocnic dochází a během října by toto omezování mohlo dále narůstat. Proto je zásadní, aby se postup nemoci v populaci zpomalil,“ uvedl předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID při ministerstvu zdravotnictví Vladimír Černý.

Rekordní nárůsty nakažených koronavirem v Česku pokračovaly také ve čtvrtek a v pátek a premiér Andrej Babiš (ANO) varoval v této souvislosti před dalším zpřísněním opatření proti šíření nákazy. Může podle něj dojít i na takzvaný lockdown, tedy uzavření země jako na jaře v počátcích epidemie. 

Vláda vyhlašuje od pondělí nouzový stav. Dotkne se hromadných akcí i restaurací

Kvůli horšící se situaci začala od 10. září platit povinnost nošení roušek v celé České republice ve všech vnitřních prostorách. Povinnost se vztahuje i na firmy. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji ale mít nemusí. Postupně naběhla i další regulační opatření. 

INFOGRAFIKA: Itálie zavádí omezení pro Čechy, po příjezdu bude vyžadovat test na koronavirus

Interaktivní infografika E15.cz využívá mj. členění podle poštovních směrovacích čísel – kvůli případné situaci, kdy by podobně jako ojediněle v zahraničí nastala povinná karanténa pro jednotlivé obce s rozšířenou působností či čtvrti.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza a kde jsou povinné roušky:

Barvy a stupnice pohotovosti na semaforu

0 (bílá) – Nulové nebo zanedbatelné riziko

1 (zelená) – Výskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu

2 (žlutá) – Počínající komunitní přenos v ČR

3 (červená) – Narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

Semafor určující míru rizika chce ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Jedním z řešení boje proti epidemii nemoci COVID-19 je aplikace e-rouška. Prohlédněte si ve videu, jak funguje.

Koronavirus čekal, až si naběhneme na vidle. Přesně to jsme udělali, říká šéf lékařské komory Kubek

Logistika táhla zemi v době krize. Zásadní klienti budou z oblasti e-commerce, říká šéf společnosti sklady.cz

OBRAZEM: Nestrašte se virem, vyzval Babiš Čechy. Ti se baví černým humorem na účet vládyTaké přečtěte

Ford obnovuje registraci slavného jména Thunderbird

Jméno Ford Thunderbird je jistě dobře známé všem fanouškům amerických aut – modrý ovál vyráběl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *