Web zprávy

Covid semafor ukazuje, kde se v Česku šíří koronavirus

Hygienici nadále řadí Prahu do žlutého, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Prvním stupněm označují Kolín, několik okresů ve Středočeském kraji, Třebíčsko, Hodonínsko a okres Blansko. Od pátku přibude více oblastí, které se na semaforu zbarví do zelené a které budou považovány za více rizikové, uvedla to hlavní hygienička Rážová. Prohlédněte si Covid semafor v interaktivní formě.

Podle Rážové se většina okresů tento týden posune na semaforu do zelené barvy. Tedy do mírného stupně rizika. Dosud bylo deset zelených okresů, Praha byla jediná v oranžové barvě jako nejvýznamnější lokální ohnisko nemoci covid-19 v Česku. Zelenou barvu v současném semaforu mají okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Třebíč, Blansko, Kolínsko a Příbramsko. Ve zbylých částech republiky bylo ještě minulý týden podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

Děje se tak především i kvůi stoupajícímu počtu nově nakažených koronavirem. Za úterý v Česku nově přibylo rekordních 1164 případů nákazy. 

V Praze nadále roste počet případů COVID-19. Od 9. září platí v Praze omezená otevírací doba barů a restaurací v době od půlnoci do šesté hodiny ranní. Dále mělo platit povinné nošení roušek v obchodech a od 14. září měla platit povinost nosit roušky pro žáky všech škol ve společných prostorách.

Změna přišla ve středu 9. září, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznámil, že od 10. září platí povinnost nošení roušek v celé České republice ve všech vnitřních prostorách. Povinnost nošení roušek bude platit i ve firmách. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji mít nemusí.

Nošení roušek uvnitř budov bude povinné v celém Česku

Stíhat trasovat kontakty lidí nakažených covidem-19 se v hlavním městě daří jen obtížně, přiznala šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Lidi s pozitivním testem požádala o shovívavost. Přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle Jágrové při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly.

Interaktivní infografika E15.cz využívá mj. členění podle poštovních směrovacích čísel – kvůli případné situaci, kdy by podobně jako v zahraničí nastala povinná karanténa pro jednotlivé obce či čtvrti.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza a kde jsou povinné roušky:

Barvy a stupnice pohotovosti na semaforu

0 (bílá) – Nulové nebo zanedbatelné riziko

1 (zelená) – Výskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu

2 (žlutá) – Počínající komunitní přenos v ČR

3 (červená) – Narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

Semafor určující míru rizika chce ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

INFOGRAFIKA: Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí

Logistika táhla zemi v době krize. Zásadní klienti budou z oblasti e-commerce, říká šéf společnosti sklady.czTaké přečtěte

Polákům, kteří letěli za prací do Mexika, odebrali orgány. Jeden z nich zemřel, druhý je v kómatu | iROZHLAS

Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou prací. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště