Web zprávy

Další dva týdny rozhodnou, varuje Babiš. Nevyloučil vypnutí celého Česka

„Situace je velmi vážná. Dnes v noci jsme překročili 100 tisíc nakažených a máme výskyt viru, který se šíří komunitně a virus se chová jinak, než na začátku roku,“ uvedl Babiš (ANO) na začátku tiskové konference. 

„Opakovaně jsem vás prosil a důrazně žádám, abyste opatření respektovali. Názor lidí se změnil, především na nošení roušek. Dokonce 7 procent Čechů je nenosí vůbec. Buď budeme všichni opatření dodržovat, nebo budeme přistupovat k omezujícím krokům. Nemůžeme vyloučit ani lockdown,„ dodal.

Koronavirus ONLINE: Do obchodů maximálně ve dvou. A Prymula prosí zdravotníky o pomoc

Babiš opakovaně naléhal a prosil, aby lidé dodržovali opatření, která nařídila vláda. „Přestaňte zlehčovat situaci, potřebujeme solidaritu a potřebujeme se semknout,“ řekl premiér a Čechy požádal, aby o víkendu zůstali doma, a pokud to bude možné, aby příští týden pracovali z domova. 

„Chápu, že toho mají všichni plné zuby. Volají pořadatelé akcí, restauratéři a samozřejmě mladí (…) Je to otravné, ale musíme se semknout,“ konstatoval. 

Prymula prosí o pomoc

„Situace je skutečně velmi vážná. Musíme poděkovat všem sestrám, lékařům, hygienikům, armádě. Odvádějí velice intenzivní práci,“ uvedl Prymula a jedním dechem vyzval odborníky, kteří by mohli přiložit ruku k dílu, aby se nezdráhali a pomohli. „Za jeden den se nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester,“ dodal. Aktuálně se podle Babiše s koronavirem potýká celkem 796 lékařů a 1496 sester.

Podobně jako premiér pak apeloval na Čechy, aby nyní zůstávali doma. „Aby nestáli ve frontě, aby se neslučovali,“ řekl dále s tím, že taktéž nemůže vyloučit lockdown. 

Prymula zmínil, že by virus neměl stigmatizovat nakaženého. „Může se nakazit každý z nás, ale nemělo by nás to stigmatizovat. Můžeme se nakazit opravdu kdekoliv, neznamená to, že se někdo bavil v baru. A pokud se tak stane, nenechte si to pro sebe. Zavolejte svému lékaři, abychom věděli, že jste se nakazili a mohli jste nakazit někoho jiného. Pokud to nebudeme vědět, bude se nákaza lavinově šířit,“ řekl Prymula. 

Pomoc připraví Havlíček

Státní pomoc pro podnikatele omezené vládními opatřeními  měla být podle Babiše cílenější než na jaře. Kompenzace se řešit budou především příští týden a na starosti je bude mít vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Diskutovat se bude mimo jiné o odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců.

Babiš řekl, že se na vládu obrací řada zástupců za stejné obory. Vybídl proto svazy, aby se sjednotily a s vládou o jednotlivých hospodářských odvětvích mluvily jedním hlasem. “Chtěli bychom to dělat cíleně, ne plošně jako za první vlny (epidemie),„ řekl ke kompenzacím.Také přečtěte

Z příběhů živnostníků doslova mrazí: vláda jim slibuje pomoc, oni ale živoří

Vyhořelá z toho, co se děje, se nyní cítí Zuzana S., kosmetička z Karviné. „Věčně zavřeno. Situace …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *