Web zprávy

Další genocida nebude, do Náhorního Karabachu jedou bojovat Arméni z Ruska


Před arménskou ambasádou v Moskvě se během úterka sešla početná skupina mužů, která dorazila na schůzku s velvyslancem. Všichni se chtěli dozvědět, jak mohou Arménii už ve čtrnáct dní trvajících bojích pomoci.

Osmadvacetiletého taxikáře sem přivedla láska k vlasti, a to přestože Arménii navštívil jen jednou a jinak strávil život v Moskvě. „Chci získat informace o tom, jak se můžu zapojit. Cítím, že mě národ potřebuje. Chci se připojit k poslední bitvě o naši vlast,“ řekl listu The Moscow Times.

Další, jako pětačtyřicetiletého podnikatele Arama Nikosiana, sice neovládla touha bojovat, ale chtějí poskytnout Arménii alespoň finanční pomoc.

Napětí na Kavkazu vzrostlo 27. září poté, co se Arménie a Ázerbájdžán vzájemně obvinili z útoků na své území. Premiéři obou zemí pak vyhlásili všeobecnou mobilizaci. V současné etapě jinak dlouhodobého konfliktu přišlo o život už více než 300 lidí včetně desítek civilistů.

Pod palbou Ázerbájdžánu se v průběhu týdne opakovaně ocitlo karabašské středisko Stěpanakert, kde bomby podle místních úřadů dopadaly i do obydlených míst. Zbraně separatistů zasáhly podle ázerbájdžánských úřadů oblasti Terte, Agdam, Agjabedi a Goranboy.

Svět žádá klid zbraní u Náhorního Karabachu, mezi zraněnými jsou i novináři

Arménská unie v Rusku uvedla, že sestavila seznam více než dvaceti tisíc dobrovolníků, kteří jsou ochotni se do bojů v Náhorním Krabachu zapojit. Někteří z těch, kteří do regionu odcestovali, se ale na bojiště nedostali, protože je tam nevpustili.

„Byl jsem ve Stěpanakertu před několika dny. Zapsali si mé jméno, ale řekli mi, že ještě nejsem potřeba. V tuto chvíli přijímají jen muže se zkušenostmi z boje,“ popsal Levan, jenž studuje v Moskvě. Do Náhorního Karabachu se vydal se třemi přáteli, nyní čeká v hlavním arménském městě Jerevanu.

Kromě bojovníků míří z Ruska do Náhorního Karabachu i zdravotníci. Devětadvacetiletá lékařka Elina dala před týdnem výpověď z moskevské nemocnice a nyní pomáhá na frontě. „Léčíme raněné nepřetržitě,“ líčí.

Turecka se nebojíme

Muži ochotní střetnout se s Ázerbájdžánci podle AFP nepřijíždí jen z Ruska. Hamlet Hovsepian přicestoval až z francouzského Štrasburku, kde strávil posledních sedmnáct let života. Do Arménie dorazil během úterka, předchozí bojové zkušenosti nemá žádné, přesto se chce zapojit.

Baku tvrdě útočí a vítězí. Mír podmiňuje stažením arménských vojsk

„Nevadí mi ani zametání podlah. Poprosím je, jestli mě vezmou k armádě. Jsem si jistý, že jim mohu pomoci. Už nebude žádná druhá genocida,“ líčí Hovsepian, jenž se odhodlal zapojit kvůli sporné roli Turecka v konfliktu. 

Arménie obvinila Ankaru z vměšování do konfliktu a podporováním Ázerbajdžánu vysíláním bojovníků, což Turecko popírá. Jerevan rovněž tvrdí, že Turci sestřelili jeho letadlo. 

„Jsme zde, abychom chránili naši zemi, děti, které tam umírají. Nenecháme Turecko spáchat další masakr,“ řekl Hovsepian s odkazem na smrt více než 1,5 milionu Arménů v roce 1915. „Nebojím se nikoho,“ dodal. 

Z domova odešlo 75 tisíc lidí

Současný střet mezi Ázerbájdžánem a Arménií je nejvážnější za více než 25 let. Podle AFP odešla z domovů kvůli bojům až polovina obyvatel Náhorního Karabachu, tedy až 75 tisíc lidí. Arménie a Ázerbájdžán vedou o toto území, na němž žijí hlavně etničtí Arméni, spor už několik desetiletí.

Turci sestřelili náš letoun, tvrdí Arménie. Ankara i Baku to popírají

Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě v éře Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na třicet tisíc životů a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Dron zachytil zuřící boje v Náhorním Karabachu:

Také přečtěte

Ve stínu top modelů. Samsung představil pohledné áčko

Samsung měl velmi silný týden. Představil špičkový procesor, top řadu S21 a model A32 5G. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *