Web zprávy

Další rána pro čínskou výrobu, USA uvalily sankce na čipového giganta SMIC

O uvalení restrikcí vůči SMIC se spekulovalo již na začátku září, minulý týden se ale americké úřady odhodlaly k reálným krokům. Podle nich totiž existuje „nepřijatelné riziko, že tyto dodávky SMIC budou využity k vojenským účelům“.

Zástupci čínského výrobce se snažili v posledním měsíci s americkými úřady jednat. Odmítli, že by byli jakkoliv napojeni na čínský vojenský výzkum. Podle nich jde pouze o „nedorozumění“. „Nejsme nijak napojeni na čínskou armádu,“ stojí v oficiálním prohlášení podniku.

Ke smíru však evidentně jednání nevedla. SMIC se tak dostal do stejné situace jako loni v květnu čínská společnost Huawei a její dceřiné podniky, například značka Honor.

Kvůli tomu jsou již od loňského května takřka všechny nové telefony těchto firem nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. Kvůli uvalenému embargu totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.

Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici právě prostřednictvím AppGallery.

USA sankce navíc letos ještě přitvrdily, kvůli tomu například přišel Huawei o výrobní kapacity čipů v továrnách Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).

Pokud chtějí nějaké americké podniky se společnostmi Huawei či SMIC obchodovat, musí požádat o speciální povolení. Naposledy tak učil americký výrobce čipů Intel, který dostal minulý týden licenci na další dodávky čipů pro notebooky značek Huawei a Honor. [celá zpráva]

Také přečtěte

Koronavirus ONLINE: Smutný rekord v českých nemocnicích. A na Pardubicku je zle

V Česku od začátku pandemie zemřelo už 20 701 lidí. Šíření koronaviru dál nabírá na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště