Web zprávy

‚Další velká rána.‘ Zoologické zahrady musí zavřít už od pátku, původně počítaly ještě s víkendem | iROZHLAS

Někteří zástupci českých zoologických zahrad jsou překvapeni rozhodnutím vlády nutností uzavřít kvůli zhoršené epidemiologické situaci své provozy. Ztráty zaznamenali už na jaře, nyní to pro ně bude další citelný zásah do rozpočtů. Veškeré zoologické zahrady budou podle aktuálního vládního usnesení uzavřeny již od pátku 9. října, a to namísto od pondělí, jak bylo původně avizováno.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítŽirafy z pražské Zoo | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 Public domain

„Pro Zoo Praha je to další velká rána. Znovu budeme tratit na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném apod. Naproti tomu výdaje příliš snižovat nemůžeme. Nadále platíme krmivo, energie i mzdy. Ano, máme silného zřizovatele – hlavní město Prahu – a s ním také jednáme o podpoře. Ani hlavní město však bohužel nemá neomezené zdroje,“ popsal na svém facebooku ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Dále uvedl, že se vynasnaží zoo otevřít alespoň virtuálně přes youtubový kanál, na kterém chovatelé přibližují dění v zahradě.

Dosavadní odhad finančních ztrát Zoo Praha bylo 60 milionů korun na hlavní činnosti a v doplňkové dalších 20 milionů. „Vyčíslili jsme to ovšem ještě před tím, než bylo oznámeno uzavření zoo,“ uvedl Bobek.

Jihočeská Zoo Na Hrádečku se na svém oficiálním facebookovém profilu vyjádřila velmi negativně k tomu, že se vláda nakonec rozhodla zoologické zahrady uzavřít již od pátku 9. října. Zoo tím tak přišla o tři dny tržeb za víkend a tím i o poslední možnost příjmů v roce, které by mohly zabezpečit provozní náklady, jak uvedla.

„Proč ministr zdravotnictví omezuje pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu? Provozní náklady všech zoologických zahrad nelze zamrazit, zvířata potřebuji dennodenní péči! Chápeme takové kroky ve vnitřních prostorách, kde se lidé nemohou rozptýlit, ale ve venkovních prostorách zoo je bezproblémové dodržovat odstupy,“ stojí ve stanovisku zoo.

Ředitele liberecké zoo Davida Nejedlo překvapilo, že budou muset zcela zavřít. „Nečekali jsme to. Čekali jsme třeba, že dojde třeba k zavření pavilonů, ale nezbývá nám než to respektovat,“ uvedl Nejedlo.


Do obchodů či nákupních center maximálně ve dvou. Opatření ale Prymula na tiskové konferenci nezmínil


Číst článek

Podle něj nyní chodí v pracovních dnech zhruba 300 až 400 návštěvníků, o víkendu, když je pěkně, až 2000. Na tržbách tak podle odhadu ředitele přijdou řádově o statisíce korun.

Brněnská zoo už ve čtvrtek dopoledne ještě před novými opatřeními ohlásila, že až do odvolání ruší všechna komentovaná krmení.

„Ne, že bychom čekali, že budeme uzavřeni, ale jsme na to připraveni. Od příštího týdne tak budeme zase vysílat komentovaná krmení jen on-line, obdobně jako na jaře. Půjde o vlky hřivnaté, pandu červenou či levharty cejlonské,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Ztráty z uzavření podle něj nyní nelze odhadnout. „Nejde jen o ty dva týdny. Zkušenost z jara je taková, že po otevření to není tak, že začnou proudit davy, ale nárůst návštěvnosti byl postupný,“ řekl mluvčí.

ONLINE: Třetí rekord během týdne. Ve čtvrtek přibylo v Česku 5394 nakažených, rostou i počty mrtvých


Číst článek

Olomoucká zoo už na jaře kvůli několikatýdennímu uzavření přišla na tržbách o deset milionů korun. Zoo tehdy musela omezit investice, aby měla peníze na základní provozní výdaje. Mluvčí zoo Iveta Gronská řekla, že říjen pro zoo stále patří z pohledu návštěvnosti mezi atraktivní měsíce.

„Každý den zavření bude proto velkým zásahem, ale děkujeme aspoň za to, že to je tentokrát mimosezónní opatření. Chránit zdraví občanů je ale pro nás prioritou,“ uzavřela Gronská.

jgr, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Vakcína nás před infekcí neochrání, zvýší ale ochranu proti vážnému průběhu nemoci, říká imunolog Thon | iROZHLAS

První dávku vakcíny proti koronaviru dostalo v Česku zatím přes 100 000 lidí. Ve Fakultní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *