Web zprávy

Dejte víc za akcii, bouří se menšinoví vlastníci PFNonwovens

Hlavní akcionář PFNonwovens Holding informoval, že koupí další akcie znojemského výrobce netkaných textilií PFNonwovens, a tím zvýší svůj celkový podíl ve společnosti nad devadesát procent. To mu umožní zahájit proces vytěsnění drobných akcionářů. 

„Firma podá ČNB žádost o udělení souhlasu se zdůvodněním navrhované výše protiplnění minoritním akcionářům ve výši 719,5 koruny za akcii,“ sdělil podnik v regulatorním oznámení.

Československá finanční skupina se rozešla se svým zakladatelem, jehož aktivity ocenil i Zeman

PFNonwovens odmítla cokoli dál komentovat, pouze uvedla, že jedním z důvodů vytěsnění je právě aktivismus některých minoritních investorů. „Během pandemie do PFNonwovens vstoupili nejmenovaní investoři, jejichž zájem podle nás není dlouhodobý růst firmy, ale krátkodobé zhodnocení její spekulativní investice,“ komentuje Jakub Dyba, ředitel přímých investic fondu R2G, tedy vlastníka PFNonwovens Holding. Ve zmíněném období přitom akcie PFNonwovens nakoupil i Hájek.

Dybovo vysvětlení dává poradcům smysl. „Hlavní investor přišel do firmy s tím, že chce vybudovat jedničku na světovém trhu, mohutně proto investoval a odříkával si dividendy. Drobní akcionáři ale většinou zase tak trpěliví logicky nejsou. Zájmy obou skupin se proto rozešly, což mohlo mít jen jediné vyústění,“ komentuje šéf Corporate Finance v České spořitelně Antonín Piskáček s tím, že k ceně se vyjadřovat nechce.

Hájek se nyní spolu s další skupinou investorů chystá podat na PFNonwovens Holding žalobu. „Oslovujeme i další investory. Zatím víme, že se k nám připojí Michal Šnobr, který zastřešuje zhruba další procento akcionářů, do kterého patří i podíl J&T banky,“ říká Hájek. „K tomu ještě chystáme stížnost u ČNB,“ dodává. 

Stavební obr vytěsňuje drobné akcionáře. Na valné hromadě z toho byl rozruch

Ocenění hodnoty podniku podle Hájka nedává smysl. PFNonwovens si prý neudělal žádný posudek a cenu stanovila na základě průměrné ceny akcie za posledního půl roku. „Byť k této zprůměrované hodnotě přidala nějakou částku, výsledná cena vůbec neodpovídá realitě. Nehledě na to, že před třemi lety nabízel PFNonwovens Holding za akcii 1010 korun,“ připomněl Hájek.

Navržená cena je nízká i podle analytika Fio banky Jana Rašky. „Jedná se o relativně konzervativně navrženou cenu. Naše ohodnocení se nachází na hladině 834 korun za akcii, tedy o zhruba šestnáct procent výše,“ hodnotí Raška. Proces vytěsnění je ale podle něj teprve na počátku a cenovka se může ještě měnit.  

Vytěsnění minoritních akcionářů OKD bude muset znovu řešit soud

Akcie PFNonwovens na oznámení reagovaly silným růstem. Od rána si na pražské burze připsaly jedenáct procent, čímž se dostaly na 744 korun za akcii.

Majoritním akcionářem PFNonwovens je od roku 2017 skupina PFNonwovens Holding, kterou vlastní fond R2G miliardářů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše.Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *