Web zprávy

Demonstrace 28. října: Protestující komunisté pozatýkali

Pavel Šimon z Havlíčkova Brodu byl jedním z členů takzvané Havlíčkovy mládeže. Šlo o neoficiální sdružení mladých lidí, kteří na první pohled komunistickému režimu nemohli ničím vadit. Pavel Šimon ve volném čase se svými přáteli pomáhal uklízet odpadky v přírodě, hrabal listí, nebo pomáhal při stavbě místního stadionu.

Ovšem šlo o činnost mimo komunisty ovládané struktury, takže Havlíčkova mládež se rychle stala trnem v oku havlíčkobrodských představitelů režimu. Skupině rozhodně nepomohlo ani odkazování na Karla Havlíčka Borovského a šíření jeho citátů, mezi kterými byl například i ten o tom, že „komunismus mohl vzniknout akorát v poblouzněných hlavách“.

Napodobováním činnosti Svazu socialistické mládeže Pavel Šimon komunisty provokoval, StB si ho proto často předvolávala na výslechy. Když pak byla na 28. října 1989 svolána demonstrace na Václavské náměstí v Praze, estébáci Šimona důrazně upozornili – pojedeš, a skončíš ve vězení. Mladý hudebník se ale do Prahy přesto stopem vydal a přidal se k demonstraci.

Na Václavském náměstí atmosféra rychle zhoustla. „Zahnali nás k Jaltě do průjezdu. Pak nás zhušťovali, zhušťovali, až se otevřela jedna strana, tam se udělala ulička, oni nás pustili a začali nás mlátit,“ popsal pro Paměť národa. U Staroměstského náměstí pak Pavla Šimona zatkli.

„Když nás přivezli na Pankrác, odvedli mě do místnosti, kde jsem se musel vysvléct do naha. Rychle jsem schoval odznak Havlíčkovy mládeže do boty. Začali mi dělat důkladnou prohlídku a poté odešli s mými věcmi. Nechali mě tam nahého několik hodin. Dvě, možná tři hodiny a až pak mě odvedli do cely. Tam mi došlo, že sranda skončila,“ doplnil Pavel Šimon s tím, že ve vězení strávil 48 hodin.

Vše pro něj naštěstí dobře skončilo, komunistický režim totiž zanedlouho padl a trestní stíhání pro němu bylo po amnestii prezidenta Václava Havla zrušeno.

Vzpomínky Pavla Šimona pocházejí ze sbírky Paměť národa, kterou spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum díky podpoře soukromých dárců. Pokud považujete uchování vzpomínek za důležité, vstupte do Klubu přátel Paměti národa nebo podpořte Paměť národa jinak na podporte.pametnaroda.cz.

Heydrichiáda zblízka: Svědek popisuje neuvěřitelnou chladnokrevnost výsadkářů i strach v kritické chvíliTaké přečtěte

Francie bude potřebovat další lockdown, říká expert

„Pokud nezpřísníme omezení, ocitneme se v polovině března v mimořádně těžké situaci. (…) Pravděpodobně musíme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *