Web zprávy

Den vzniku samostatného československého státu: Skromné oslavy

Zrušena byla také tradiční pietní akce na pražském Vítkově, kde každoročně politici a představitelé veřejného života kladli věnce u hrobu neznámého vojína. Ministerstvo obrany zrušení akce zdůvodnilo vývojem epidemické situace a souvisejícími opatřeními vlády. Politici ale podle úřadu mohou k pomníku přijít položit květiny individuálně.

Vyvrcholením oslav státního svátku tradičně byl slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident udílí státní vyznamenání. I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení vlády své rozhodnutí změnit. Vyznamenání vybraným osobnostem udělí, převezmou si ho ale až příští rok. Prezident avizoval, že posmrtně ocení například zpěváka Karla Gotta či herce Karla Fialu, mezi vyznamenanými bude i končící ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Neuskuteční se ani projev prezidenta, který slavnostní akt doprovází. Zeman ale projev předtočil a od 20:05 bude odvysílán v televizi.

Hamáček s covidem pro Blesk: Vrchol teprve přijde. Na oslavy sametu i vánoční trhy zapomeňte

Státní svátek si Pražský hrad připomene slavnostním střídáním Hradní stráže. Univerzita Karlova uctí vznik republiky položením věnců o Obecního domu, kde bylo samostatné Československo vyhlášeno. Pietní akty se uskuteční také třeba v Ostravě, Pardubicích či Jablonci nad Nisou.

K oslavám svátku se na sociálních sítích vyjádila řada politiků. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) napsala například: „28. říjen. Den, kdy jsme se stali svobodným samostatným státem Vlajka České republiky Aby se tak stalo, museli jsme překonat nejednu zkoušku a překážku. Nyní jsme znovu v situaci, kterou si ještě před rokem dokázal málokdo představit.“

„Zase musíme bojovat a být silní. Je čas odložit spory a semknout se. Každý z nás může významně přispět k tomu, abychom se z krize co nejrychleji dostali. Věřím v naší zemi, v naše občany a vůbec nepochybuji, že to zvládneme. Přeji všem klidný sváteční den,“ dodala vicepremiérka.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová popřála českým občanům zdraví. „Za těch 102 let jsme ušli kus cesty. Stali jsme se svobodnou a demokratickou zemí, která speciálně letos doceňuje sílu evropské humanity, ze které pramení vzájemnost, všímavost, ochota si pomáhat. Na zdraví nás všech!“ uvedla.

Netradiční průběh svátku okomentoval i předseda strany ODS Petr Fiala. „Dnes si připomínáme vznik Československa a tradice, na kterou jsme právem hrdí. Letos je zvláštní situace, obvyklé oslavy nebudou. Ale vznik samostatného státu můžeme oslavit třeba vyvěšením vlajky,“ zmínil.

Miroslav Kalousek (TOP 09), vzdal hold obětem, které padly za ideály demokracie a svobody. „Je 28.říjen. Pro mé rodiče i pro mě vždy nejvýznamnější svátek v roce. Proč, když čsl. stát byl umělý útvar a “čsl. národ”už pojmově nesmysl, který nikdy neexistoval? Étosem 28.října jsou ideály demokracie, svobody a humanismu. Ideály, které stojí za boj a za oběti v něm,“ napsal na twitteru.

Na náměstí Republiky se sejdou demonstranti, odpůrci opatření

Na pražském náměstí Republiky se dnes sejdou odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Pořadatelé demonstraci nazvanou Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci svolali přes sociální sítě. Stovky lidí na facebooku uvedly, že na protest dorazí. Platná vládní opatření proti šíření covidu-19 ale umožňují konat demonstrace s maximálně 100 účastníků. Na shromáždění budou dohlížet policisté, násilné střety neočekávají. Také podle organizátorů bude akce nenásilná.

Do centra Prahy je na dnešek svoláno několik protestních shromáždění a recesistických akcí. Kvůli protikoronavirovým opatřením musely být některé z demonstrací omezeny, pořadatelé například museli upustit od pochodů. Na místech budou stovky policistů i zástupci magistrátu. Spolupracovat budou i městští strážníci. Magistrát apeloval na to, aby účastníci akcí dodržovali omezení daná vládou.

Koronavirus ONLINE: Zákaz nočního vycházení, 15 663 případů za úterý a Zeman bez ceremoniálu

Protest na náměstí Republiky uspořádali pořadatelé podle vyjádření na facebooku proto, že vládní opatření proti epidemii covidu-19 nefungují, zato likvidují životy a devastují stát. Stát podle nich lidi šikanuje a straší. Další shromáždění se mají konat na Staroměstském náměstí a na Klárově.

Podle opatření z 22. října se může pokojného shromáždění účastnit maximálně 100 účastníků, a to ve skupinách po 20 lidech. Demonstranti musí zachovávat rozestupy mezi skupinami a všichni musí mít roušky. Poslední protest v Praze, který se uskutečnil 18. října na Staroměstském náměstí, skončil násilně. Část demonstrantů se po oficiálním konci akce střetla s policií.Také přečtěte

Čezeta zřejmě skončí v insolvenci, nenašla kupce

Společnost sídlící v Prostějově není podle Smithe zisková, i když ztráty se od roku 2018 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *