Web zprávy

Denní nárůst nakažených koronavirem a počet nakažených v ČR

Případy nakažení koronavirem v Česku: Profesor ČZU | Americká turistka | Český lyžař | Češka ze stejného hotelu | Kamarádka Američanky | Žena z Prahy 6 | Příbuzní lyžařů z Ústecka | Ital a další nakažení | Více nakažených v Ústí nad Labem | Muž z Bostonu a další lyžaři | První nakažený mimo Ústecký kraj a Prahu | Nákaza ve Zlínském kraji | 40 nakažených | První pacient na JIP | Nakažení ve všech krajích | Karanténa v Česku | První vyléčení | 400 nakažených | 500 nakažených | 1000 nakažených | první mrtvý | 2000 nakažených | 3000 nakažených | Prvních 100 vyléčených | 5000 tisíc nakažených | 1000 vyléčených | 1000 nakažených v Moravskoslezském kraji | Pět tisíc aktivních případů

Denní nárůst nakažených za 1. září: 503 nových případů

Počet nakažených

Zdroj dat: Ministerstvo zdravotnictví ČR 

Profesor z České zemědělské univerzity

„Pokud jde o Bulovku, zde je to muž ročníku 1952, české národnosti, který pobýval na univerzitě v Udine, kde byl na konferenci. Po návratu byl v zásadě v domácí karanténě s tím, že u jednoho z italských kolegů na té univerzitě byl potvrzen COVID-19,“ upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k prvnímu ze třech ohlášených případů výskytu koronaviru v Česku.

Přehled obětí pandemie v Česku: Koronaviru podlehlo již šest mužů a tři ženy

„Ten průběh není nikterak závažný, ostatně ani u jednoho z těchto pacientů,“ podotkl. „Ten pán, 52. ročník, žije sám s manželkou, s nikým dalším se nestýkali, protože mu nebylo dobře. Předpokládal, že by tam mohl být nějaký problém. Manželka je informovaná. Je naprosto bez obtíží, bude kontrolovaná a zůstává zatím v domácí karanténě,“ navázala na ministra Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice.

„Jedním z nakažených je skutečně náš člověk, je to pan profesor z Technické fakulty ČZU,“ potvrdila později v TV Nova mluvčí České zemědělské univerzity v Praze Karla Mráčková.

Koronavirus ONLINE: Masivních 503 případů za jeden den. Rekordů přibývá i kolem ČR

„Ta informace o tom, že jedním z nakažených je jeden z našich kolegů, je stará v řádu desítek minut, je tedy zcela čerstvá. My ale na nic nečekáme a okamžitě jsme začali mapovat pohyb pana profesora a také osoby, se kterými by mohl přijít do styku. Co se týká opatření, tak my jsme v úzkém kontaktu s hygienou. Ta opatření, která nám budou doporučena, neprodleně zavedeneme,“ dodala Mráčková. 

Mladá Američanka přijela s kamarádkou

„Druhý případ, který je na Bulovce, to je slečna ze Spojených států amerických,“ prozradil Vojtěch. Jde o Američanku, ročník 1999, která studuje v Miláně a jako turistka přijela do Prahy. „Zhoršil se její stav, byla vyšetřena prvotně na urgentním příjmu v Motole,“ doplnil ministr zdravotnictví.

Nepřicestovala přitom do Česka sama. A při jejím přijetí v nemocnici v Motole náležitá opatření přijali i zdravotníci.

„Všichni zdravotníci měli ochranné pomůcky tak, jak to má být, tím pádem nějaké riziko nákazy v Motole je naprosto minimální, nebo bylo minimalizováno. Následně z Motola byla převezena do Nemocnice Na Bulovce, kde byla vyšetřena – a také s pozitivním výsledkem. Ta slečna cestovala ještě s jednou svojí kamarádkou z Ekvádoru, ročník 1999 taktéž, se kterou studuje v Miláně. A ta také má podobné symptomy. Ovšem ten první test byl negativní,“ uvedl ministr.

Ekvádorku proto budou testovat znovu. Vedle toho probíhá epidemiologické šetření, které má ukázat, s kým se dívky v Česku setkaly.

Mastné pokuty za porušení karantény: Je v ní přes 300 Čechů, Mynář s Tvrdíkem dobrovolně

„Je tam podrobné zmapování pohybů jednotlivých osob, s kým přišly do kontaktu. Ty kontakty mají být epidemiologicky významné. Tudíž není to o tom, že se mineme, takhle nějak okolo sebe procházíme, ale opravdu významné kontakty,“ upozornila hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Premiér Andrej Babiš (ANO) následně ve vysílání ČT prozradil, že dívky byly v Česku ubytovány přes Airbnb. Dle jeho vyjádření pro TV Nova byla Američanka v Praze tři dny.

„Ta Američanka tady byla tři dny a ten problém se u ní projevil až za 3 dny. Musíme všichni u nás doma pozorovat okolí, pozorovat lidi, pokud mají nějaké potíže. A hlavně u těch cizinců,“ vzkazoval Babiš.

Čech se vrátil z lyží

„Třetí případ je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, pacient české národnosti, ročník ’76, který byl na lyžařské dovolené v Itálii,“ pokračoval na mimořádném brífinku v neděli odpoledne Vojtěch.

Pacient z Ústí byl na lyžích v rizikovém regionu v italské oblasti Veneto. „V městečku Auronzo di Cadore v severní části oblasti Veneto, Benátsko, to znamená onen rizikový region. Cestoval autem se svou rodinou – s manželkou a čtyřmi dětmi. Ti všichni jsou nyní v domácí karanténě. Jsou bez příznaků,“ uvedl ministr s tím, že riziko nákazy je však v jejich případě výrazné.

Z ústecké nemocnice byl přitom tento pacient – mimochodem děčínský zastupitel – převezen v neděli nakonec taktéž na Bulovku.

Středisko Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, kde muž pobýval, je menší, níže položené rodinné lyžařské centrum v Dolomitech. Českými lyžaři není příliš navštěvováno.

„Byli jsme jako rodina sami v oblasti severní Itálie, která spadá pod Benátsko,“ uvedl tento pacient pro ČT. Jak si vysvětluje, že chytil koronavirus? „To si vůbec nedokážu vysvětlit. Je to pro mě více méně do teďka záhadou, protože asi ještě do dvou hodin jsem si to vůbec nepřipouštěl a představoval jsem si, že je to všechno jenom souhra okolností a náhod a mediální humbuk, přičemž já sám se cítím úplně v pohodě. Já se cítím jenom, že mám rýmu, protože mi trochu přistydly dutiny, když jsem se zpotil na horách. Ale jinak si vůbec nepřipadám nemocný,“ pokračoval muž převezený z Ústí na Bulovku.

K tomu, zda byl v kontaktu s někým jiným, pak dodal: „Ne, ne, ne, ne. My jsme byli jenom sami jako rodina. Naštěstí to bylo takhle bez kontaktu s jakýmikoli dalšími osobami. A dá se říct, že to bylo hned po příjezdu. Nebo následující den po příjezdu.“

Žena bydlela ve stejném hotelu v Itálii

Čtvrtou potvrzenou nakaženou v Česku se stala 53letá žena, která s nakaženým děčínským zastupitelem a jeho rodinou bydlela ve stejném hotelu.

„Z Itálie se žena vrátila v pátek (28.2. – pozn. red.) a měla příznaky, tedy horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. K nám na oddělení přišla v neděli a aktivně ji vyhledali hygienici. U nás v izolaci zůstane i nadále,“ uvedl pro iDnes.cz primář Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. „Je to zajímavá souvislost, v hotelu měly bydlet společně čtyři rodiny,“ dodal.

Kamarádka nakažené Američanky

Pátou nakaženou se stala studentka univerzity v Miláně, která do Česka přicestovala společně s Američankou, u které se koronavirus potvrdil už v neděli.

Jde o ženu původem z Ekvádoru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojťěcha měla přitom první test negativní. Je tak podle něj jasné, že je nezbytné testy opakovat. Žena přitom měla původně vážnější klinické příznaky než její kamarádka.

Žena z Prahy a příbuzní dříve nakažených

Šestým případem se stala žena z Prahy 6. Ta se v sobotu s rodinou vrátila z lyžování v italském středisku Passo del Tonale. O její pravděpodobné nákaze informoval už ráno 4. března pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Kvůli jejím dětem skončily v izolaci i dvě třídy na Základní škole Antonína Čermáka v Praze 6. Ohledně potvrzení její nákazy přitom do odpoledne panovala nejistota. Koronavirus u ní totiž původně diagnostikovala soukromá klinika.

Známý ženy ovšem na Facebooku později vysvětloval, že se žena řádně nahlásila svému lékaři, který jí měl říct, aby si test na koronavirus zařídila po vlastní ose. Její nákazu ovšem následně potvrdily další testy provedené v Nemocnici Na Bulovce.

Řádění koronaviru: Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených a mrtvých a jaká je situace teď

Příbuzní dříve nakažených

Kromě ženy z Prahy se koronavirus 4. března prokázal i u dvou příbuzných ženy z Děčína. Tedy rodiny, která se vrátila z lyžování v oblasti Veneto.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví v souvislosti s nimi uvedla, že ještě před získáním výsledků jejich testů byli lidé izolováni v domácí karanténě a po prokázání nakažení koronavirem budou hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Další nakažení příbuzní i dva nové případy

Ve čtvrtek Národní referenční laboratoř potvrdila další čtyři pozitivní testy. Dva z nich byli u lidí, kteří byli v kontaktu s dříve nakaženými osobami. Jde o manžela ženy z Prahy, která byla testována ve středu a o rodinný kontakt případu z Ústí nad Labem.

Kromě toho potvrdila Národní referenční laboratoř i nákazu u dalších dvou lidí v Praze. Jde o Itala, který do Česka přicestoval ze své vlasti a lékaře, který po svém návratu z Itálie další dva dny ordinoval. Hygienici proto hledají všechny pacienty, které ošetřil.

Další nakažení z Ústeckého kraje

V pátek 6. 3. Andrej Babiš oznámil dalších šest případů nakažených novým typem koronaviru. Dva z nich jsou v nemocnici v Ústí nad Labem, pro ČTK to potvrdila její mluvčí. Oba byli na stejném lyžařském zájezdu, jako první nakažený v ČR, s mužem se ovšem jinak nestýkali.

Nakažená podnájemnice, další lyžaři i cestující z Bostonu

V sobotu 7. března bylo oznámeno sedm dalších případů nákazy. Jednou z nově nakažených byla podnájemnice jedné z předchozích pacientek, další člověk byl podobně jako řada předchozích na lyžích v Itálii.

Večer ovšem ministr Adam Vojtěch oznámil dalších pět nakažených. Mezi nimi další lyžaře, ale i člověka, který předtím pobýval v Bostonu.

Češi uvízli na luxusní výletní lodi, v karanténě jich je 18. Nemocní nejsou, tvrdí Petříček

První nakažený v Hradci Králové

V neděli 8. března přibylo v Česku dalších šest případů. Jedním z nich se přitom stal i muž z Hradce králové. Královehradecký kraj se tak po Praze a Ústeckém kraji stal třetím místem, kde se v České republice vyskytla nemoc spojená s novým koronavirem.

První nakažená ve Zlínském kraji

V pondělí 9. března přibyl k Ústeckému kraji, Královehradeckému kraji a Praze i Zlínský kraj. První o nakažené ženě informoval hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Jeho informaci poté potvrdil i ministr zdravotnictví, který zároveň informoval i o dalších dvou případech z Prahy.

Celkem tak v Česku bylo evidováno 35 případů. Číslo ovšem do večera vystoupalo až na 38. Jedním z nakažených přitom byl taxikář, u kterého nebylo jasné, kde se nakazil. Muž zároveň před odhalením koronaviru pracoval a hygienici se proto snaží trasovat lidi, které vezl.

Taxikář s koronavirem jezdil v Praze, nikdo neví, kde se nakazil. „Zlomový případ,“ varuje Prymula

Čtyřicátý nakažený v Česku

V úterý 10. března ráno ministr Vojtěch oznámil další dva případy nemoci způsobené novým koronavirem. Odpoledne další případ oznámil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Zprávu následně potvrdil i ministr zdravotnictví Vojtěch.

První nakažený na jednotce intenzivní péče

Ve středu 11. března večer uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, že v Nemocnici na Bulovce leží první pacient v Česku na jednotce intenzivní péče.

Šlo o pražského taxikáře, který byl zároveň prvním potvrzeným případ komunitní nákazy v rámci České republiky. Jen krátce poté došlo k poslední aktualizaci počtu nakažených ten den. Číslo se zastavilo na 91.

Koronavirus ve všech krajích v České republice

Ve čtvrtek 12. března byl potvrzen koronavirus u muže z Karlovarského kraje. Nákaza se tak dostala do všech krajů České republiky.

Vláda v ten den zároveň vyhlásila vláda nouzový stav na celém území České republiky. Společně s ním přišla i série tvrdých opatření. Zavřela se krytá sportoviště, byly zrušeny akce nad 30 lidí.

Počet nakažených v ten den vystoupal na 116 lidí.

Karanténa celé České republiky

V neděli 15. března vláda rozhodla o tom, že od pondělní půlnoci dojde k omezení pohybu osob na území celé České republiky. Lidé tak mohou pouze do práce, na nákup nebo vyřídit neodkladné záležitosti.

Od začátku víkendu přitom byly uzavřené prodejny s výjimkou potravin, drogerií, potřeb pro domácí zvířata nebo lékáren.

Během víkendu pak počet nakažených v České republice vystoupal na číslo 298. Nejvíce zasažená je Praha s více než 100 nakaženými. 

Přes 300 nakažených a první vyléčení

Přes hranici 300 nakažených se Česká republika dostala v pondělí 16. března. Počet nakažených v ten den dosáhl čísla 344. Zároveň ovšem vláda oznámila první tři vyléčené pacienty.

400 nakažených

V úterý 17. března již bylo nakažených přes 400 lidí. Většina z nich se léčí v domácí izolaci. Na nákazu zatím v České republice nikdo nezemřel, přes 50 pacientů ovšem bylo hospitalizováno, pět z nich potom ve vážném stavu. 

Další stovka nakažených

Ve středu 18. března nákaza dál postupovala. Celkový počet nakažených se zastavil na čísle 560. Skoro 200 případů je z Prahy. Přes 50 nakažených ovšem hlásí i Středočeský (56), Olomoucký (54) a Moravskoslezský kraj (51).

Tisíc nakažených

Sobota 21. března přinesla další milník, když se počet nakažených v Česku přehoupl přes tisícovku. Přibyli ovšem i další dva vyléčení. Celkově se tak v Česku vyléčilo šest lidí.

První mrtvý

Pouhý den poté, co počet nakažených novým typem koronaviru v České republice přesáhl hranici tisícovky, přišla i další smutná zpráva.

V neděli 22. března zemřel v Česku první pacient. Šlo o 95letého muže s dalšími zdravotními problémy.

Dále rostl i počet pacientů. V neděli jich přibylo 114 a celkový počet se zastavil na čísle 1 161.

Dva tisíce nakažených

Další milník pandemie nového koronaviru v České republice přišel ve čtvrtek 26. března. Počet nakažených se vyšplhal přes 2000. Zároveň bylo v Česku tou dobou už 9 obětí koronaviru a deset lidí se vyléčilo.

Tři tisíce nakažených

Předposlední březnový den překonala pandemie nového koronaviru v České republice další metu. Počet nakažených se totiž těsně přehoupl přes tři tisíce. Zárveň v tu chvíli bylo 25 vyléčených pacientů a 23 obětí nemoci.

Vláda v ten den zároveň rozhodla o prodloužení omezení minimálně do Velikonoc.

První sto vyléčených

Během pondělí 6. dubna dosáhla Česká republika na pozitivní milník při boji s koronavirem. Počet vyléčených pacientů přesáhl 100 lidí a zastavil se na čísle 121.

Obětí v tu chvíli bylo 78. Celkem se v Česku nemocí nakazilo 4 822 lidí.

Pět tisíc nakažených

V úterý 7. dubna překonal počet nakažených novým koronavirem hranici pěti tisíc. Kumulativní počet pacientů se zastavil na čísle 5 017.

172 pacientů se od 1. března zvládlo vyléčit, dalších 88 pak nemoci podlehlo.

Tisíc vyléčených

V pátek 17. dubna překonal počet lidí vyléčených z nemico covid-19 tisícovku a zastavil se na čísle 1 174. Nemocí se nakazilo dohromady 6499 lidí. 173 jich zemřelo.

Druhý kraj s tisícovkou nakažených

V úterý 28. dubna překonal v Moravskoslezském kraji celkový počet nakažených tisícovku. Kraj se tak stal po Praze teprve druhým územím, kde byla tato hranice překonána.

Celkově v ten den dosáhl počet nakažených v ČR 7 504, z toho 227 lidí nemoci covid-19 podleholo a 2 948 se z ní vyléčilo.

Nový rekord v počtu současně nakažených

21. července Česká republika pokořila nový rekord. Počet nemocných, kteří se v jednu chvíli léči s nemocí covid-19 poprvé překonal 5000.

Celkem od začátku pandemie bylo v ten den v česku 14 324 nakažených, z toho 8 918 se z nemoci vyléčilo a 360 lidí koronaviru podlehlo.

Vysvětlivky:

  • Červeně jsou označená místa pacientů s koronavirem v Česku
  • Modře jsou vyznačeny místa výskytu koronaviru v Evropě

Přečtěte si rozhovor s nakaženou záchranářkou

Zvažte cesty do rizikových regionů, vyzval ministr

Vojtěch přitom apeloval na Čechy, aby skutečně zvážili nutnost svých případných cest do rizikových regionů.

„Já bych možná ještě znovu upozornil všechny, aby velmi vážně zvážili cestu do těch rizikových regionů, protože jak vidíme, tak ty případy, o kterých hovoříme, skutečně byly ze severní Itálie,“ vyzýval Vojtěch.

„Je vidět, že to riziko existuje, že to doporučení nedáváme nadarmo. Takže prosím všechny znovu, aby velmi vážně zvážili, pokud to není nezbytně nutné, tak aby do těchto regionů nejezdili ani na nějakou dovolenou atd., lyžařský zájezd, protože skutečně to nebezpečí tady existuje, byť ten průběh klinicky je mírný, nehrozí tam žádné fatální následky, ale přesto – ti lidé jsou dnes infikovaní, musí být v izolaci, budou muset být léčeni, a je to možná i zbytečné,“ dodal Vojtěch.

První potvrzený výskyt koronaviru je nyní datován k 1. prosinci 2019, kdy se v čínském městě Wu-chan v centrální provincii Chu-pej dle výsledků pozdějšího výzkumu zdravotníků objevil první případ nákazy člověka novou formou koronaviru.

31. prosince 2019 úřady z Wu-chanu informovaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o 27 případech pacientů se zápalem plic neznámého původu. Jednalo se o stánkaře z tržnice s mořskými plody, jež byla později identifikována jako místo, kde se nový koronavirus poprvé objevil. Po třech měsících je jím ve světě nakaženo přes 87 500 lidí v 64 zemích, včetně Česka. Téměř tři tisíce lidí nákaze podlehly.

O vlivu ibuprofenu na koronavirus čtěte ZDE

Jak řešit STK nebo propadlý řidičák čtěte ZDE

Jak dezinfikovat potraviny přinesené z obchodu čtěte ZDETaké přečtěte

Čachry v Kitzbühelu kvůli nečasu: sjezd se pojede v neděli, super-G v pondělí

ilustrační snímek | foto: AP Dnešní sjezd byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *