Web zprávy

Desítky tisíc Bělorusů opět vyšly do ulic, impulsem byla Lukašenkova inaugurace

V hlavním městě policie zadržela nejméně deset lidí a podle aktivistů, které cituje agentura Reuters, v celé zemi ve vazbě skončilo nejméně 53 osob.

Dnešní protestní akce se konaly pod heslem Národní inaugurace skutečného prezidenta – opravdovou hlavou státu je podle Lukašenkových odpůrců opoziční kandidátka v srpnových volbách Svjatlana Cichanouská.

V Minsku dnes protestní průvod prošel mimo jiné po okružní třídě Mašerava. Podle agentury AFP se na demonstraci sešlo zhruba 50.000 lidí. Někteří z nich skandovali “Svjata je prezidentka”. Lidé demonstrovali také v dalších běloruských městech; například v Gomelu či Mohylovu na východě země podle agentury AFP policie protestující rozháněla slzným plynem a zábleskovými granáty. Podle agentury DPA se objevily informace i o nasazení vodních děl.

Sankce EU proti Bělorusku zablokoval Kypr. A Abramovič prý tajně vlastnil hráče i mimo Chelsea

Motto dnešních demonstrací, které označuje Cichanouskou za pravou prezidentku, je reakcí na Lukašenkovo nedávné uvedení do úřadu. Prezidentskou přísahu složil dlouholetý běloruský vůdce 23. září, přestože mnozí Bělorusové označují výsledek srpnových voleb za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Za skutečnou vítězku voleb běloruská opozice považuje právě Cichanouskou.

Organizace na ochranu lidských práv Vjesna uvedla, že bezpečnostní složky po celé zemi dnes zadržely nejméně 53 lidí. Už dříve ruská agentura Interfax informovala o deseti zadržených v Minsku. V sobotu ve vazbě podle běloruského ministerstva vnitra skončilo 150 osob. Úřady uvedly, že 116 z nich zůstane ve vazbě až do soudního projednání možného porušení zákona, napsal dnes běloruský server Tut.by.

Pokračuje vyhrocování vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Lukašenko chce uzavřít hranice

Mezi sobotními zadrženými jsou převážně ženy, které se účastnily ženské protestní akce. Podle médií demonstrantky násilně odváděli a nutili nastupovat do mikrobusů příslušníci bezpečnostních oddílů bez jakéhokoli označení.

Nesouhlas s Lukašenkovým režimem před svojí pondělní návštěvou Lotyšska a Litvy vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. “Je zřejmé, že Lukašenko musí odejít,” citoval ho týdeník Le Journal du Dimanche. “To, co se děje v Bělorusku, je příkladem krize moci, autoritářské moci, která nedokáže přijmout logiku demokracie a je závislá na síle,” prohlásil Macron. Francouzský prezident také uvedl, že obdivuje odvahu účastníků běloruských protestů,Také přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště