Peklo v Mosambiku: Z žen islamisté dělali sexuální otrokyně, děti neváhali zabít
Ve většině případů se jedná o zlatokopy, kteří jsou známí jako Zamma Zammové. Ti do země přichází převážně z Mosambiku a Zimbabwe. Desítky mužů teď čelí obvinění z členství v gangu, který ženy znásilnil, z držení střelných zbraní, ilegálního vstupu do země a nezákonné těžby.
Žádný z horníků ale zatím nebyl obviněn přímo ze sexuálního napadení ani znásilnění. Policie doufá, že testy DNA jí v příštích dnech umožní spojit některé z nich s popsaným útokem.
U pondělního soudu se ukázalo, že asi dvacet ze zadržených osob jsou ve skutečnosti nezletilí chlapci, kteří by neměli být souzeni u soudu pro dospělé.
Nutili chlapce, aby se účastnili
V opuštěném dole natáčel videoklip štáb dvanácti žen a deseti mužů. Podle stanice Al-Džazíra na štáb při vykládání vybavení zaútočili ozbrojení muži oblečení do dek. „Podezřelí všem nařídili, aby si lehli, načež začali znásilňovat osm žen. Všechny pak okradli o jejich věci a z místa činu utekli,“ uvedl regionální policejní komisař Elias Mawela.
Ženy se nejdřív snažily utéct, ale útočníci je obklíčili a brali si je bokem jednu po druhé. „Byla jsem první znásilněná. Poprvé mě vzali do křoví a podruhé do díry, kde nás nikdo nemohl vidět. Stále říkali mladším chlapcům, aby nás taky znásilnili. Když nechtěli, bili je a nutili je,“ vzpomínala na hrůzy podle irského listu Buzz starší ze dvou žen, které se o incidentu rozhodly promluvit.
Život v Zimbabwe: Dívkám končí dětství i ve třinácti. Otěhotní a vzdají se školy
Druhá je téměř ještě dívka. Měla teprve devatenáct let a byla nejmladší obětí. „Lhala jsem a tvrdila, že jsem potratila, aby už nepokračovali. Byli tam ale i další, které znásilnilo šest až deset mužů,“ vypověděla.
Prezident Cyril Ramaphosa útok odsoudil a uvedl, že odhaluje temnou a ošklivou stránku jihoafrické společnosti. „Tyto hrůzné brutální činy jsou urážkou práva žen a dívek žít a pracovat svobodně a v bezpečí,“ prohlásil.
Kanál Vice News také uvádí, že prezident poté vyzval veřejnost, aby těmto kriminálníkům neposkytovala útočiště a pomohla při jejich hledání. „Tito lidé nemají v naší společnosti místo,“ dodala hlava státu.
Žena musí všude s doprovodem
Útok znovu vynesl na světlo problematiku genderově podmíněného násilí v Jihoafrické republice. Jen v prvních třech měsících letošního roku už oběti nahlásily nejméně 10 818 případů znásilnění. To je o 13,7 procent více než ve stejném období v roce 2021. Stejně jako je tomu i ve zbytku světa, zdaleka ne všechny případy jsou navíc nahlášeny, a proto se předpokládá, že skutečný počet je mnohem vyšší.
V Krugersdorpu se přitom už nějakou dobu objevují stížnosti, že policie a místní úřady pro ochranu žen a dívek nedělají dost. „Nemůžete se tu pohybovat bez doprovodu ani přes den. Nemůžete si jít koupit ani chleba, aniž byste měli doprovod,“ postěžovala si místní žena. Z šíření násilí obyvatelé města nejvíce viní právě Zamma Zammy.
Policie nedělá dost, stěžují si lidé
Před budovou soudu se v pondělí sešly stovky lidí, které protestovaly, že policie nedělá dost pro udržení pořádku. Úterní zatýkání se navíc zdálo být spíše jen zásahem v reakci na obecná obvinění než operací spojenou se znásilněním.
Život v Nepálu: náctileté dívky mají už i čtyři děti, domácí násilí se tají
Na situaci upozorňují i skupiny hájící práva žen. Mezi protestujícími byla i Thandiwe McCloyová, která promluvila za nevládní organizaci POWA (People Opposing Women Abuse, česky: Lidé proti týrání žen). „Musíme zajistit, aby bylo více odsouzených za znásilnění a vyslat tak budoucím pachatelům jasný signál, že budou za své zločiny potrestáni,“ sdělila a vyzvala ke zpřísnění systému.
Doplnila, že odsouzením v zemi skončí pouze 8,6 procent případů znásilnění. „Soudní systém je velmi neefektivní a často chybí řádné vyšetřování. Pachatelé genderově podmíněného násilí jsou zatýkáni se zpožděním nebo nejsou zatýkáni vůbec,“ upozornila. Doba, než se případy vůbec dostanou k soudu, je podle ní většinou velmi dlouhá a obětem to ztěžuje návrat do běžného života.
Svou roli podle McCloyové hraje i školský systém. „Je třeba děti více vzdělávat již od útlého dětství. Je důležité je od raného věku socializovat, aby věděly, že chlapci nejsou lepší než dívky a že jsou si rovni,“ tvrdí žena.
Incident v dole v zemi podle Al-Džazíry také znovu vznítil debatu, zda je vhodné řešení zavést pro násilníky chemickou kastraci.