Web zprávy

Dezinformátoři skloubili extremistická témata, píše vnitro

Terčem kritiky extremistů se podle zprávy staly například Česká televize, Bezpečnostní informační služba nebo eurokomisařka Věra Jourová, která se na boj s dezinformacemi zaměřuje.

„Xenofobně laděnému publiku byly určené články namířené proti imigrantům, muslimům a Romům,“ napsalo vnitro. Například weby Aeronet či Pravý prostor vydávaly podle zprávy i antisemitské články, ve kterých se většinou inspirovaly zahraničními konspiračními teoriemi o sionistickém spiknutí a bagatelizovaly nebo zpochybňovaly holokaust.

„Vlastenecké noviny, převážně produkující primitivní rasistický obsah, pokračovaly v kritice ‚policejních sviní‘,“ dodalo ministerstvo.

Google, Facebook a Twitter vyhlásily válku dezinformacím. Evropská unie dala Britům ultimátum

Dlouhodobě a velmi intenzivně se podle zprávy zabývala dezinformační média odstraněním pražské sochy sovětského maršála Koněva a výstavbou pomníku vlasovcům v Řeporyjích. Kauzám se podle ní věnovali zejména xenofobně orientovaní aktivisté, kteří vyjadřují podporu současnému režimu v Ruské federaci a opakují sdělení prokremelské propagandy.

„Články byly často sdíleny na sociálních sítích. V diskusích pod nimi se objevovaly nenávistné komentáře a výhrůžky. Autoři článků tyto projevy cíleně eskalovali,“ uvedlo vnitro.

Situace kolem pomníků vyústila ve výhrůžky, kterým byli vystaveni tři pražští politici – primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Některými z těchto výhrůžek se zabývá i policie.

Nová studie: Lživé zprávy o léčbě covidu mají na svědomí už stovky mrtvých

V červnu se začala podle zprávy vnitra dezinformační média věnovat rasovým nepokojům ve Spojených státech. Protesty v USA i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu. Podle vnitra je weby interpretovaly například tak, že ospravedlňovaly tvrdý postup policistů tím, že černoši jsou v USA zdrojem kriminality, a je to naopak bělošské obyvatelstvo, které je diskriminováno.

Některá média také uvedla, že Floydova smrt byla pouze předstíraná – byla to tajná operace řízená židozednáři či americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, uvedlo vnitro.

V souvislosti s koronavirovou pandemií si konspirační texty podle zprávy odporovaly. Na jedné straně se objevovaly články, které existenci viru zpochybňovaly nebo jeho rizika bagatelizovaly. Pandemii líčily jako záminku pro zamaskování migrace z Turecka na řecké ostrovy či jako tajný nástroj pro omezování osobních svobod a nastolení „nového světového řádu“. Na straně druhé bylo onemocnění COVID-19 prezentováno jako extrémně nebezpečné, konstatuje zpráva.

Weby podle ministerstva psaly, že jde o nebezpečnou biologickou zbraň vyvinutou v USA a že její přenašeči jsou migranti. Aeronet podle zprávy uvedl, že na finanční krizi po pandemii plánují vydělat židovští bankéři. Dezinformační média opakovaně kritizovala EU a NATO, a naopak chválila Rusko a Čínu za zvládnutí pandemie. „Cílem těchto neustále se opakujících obsahů bylo podkopat důvěru ve státní instituce a výše zmíněné nadnárodní struktury,“ sdělilo vnitro.

Vím, že mám na rukou krev, vzkázala bývalá zaměstnankyně Facebooku na téma boje s dezinformacemiTaké přečtěte

Výměna manželek: Obtěžování a osočování! Drsná reakce

Rodina z Květinova se ani s odstupem od natáčení nestačí divit, s jakými lidmi se vlastně setkali a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *