Web zprávy

Divadlo se rozloučilo s Martinem Havelkou na hudební scéně

Martin byl westernový nadšenec, zajímal se o indiánský způsob života, V roli tvrdých chlápků se cítil jako doma. A bylo jedno, zda šlo o padouchy, či ochránce zákona.

S kolegou se herci MDB loučili i jako čestná stráž u rakve na jevišti hudební scény.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Osud je však neúprosný a smrt bere životy i těm, o kterých se říká, že jsou jako živel, temperamentní, plni elánu, zdánlivě neporazitelní. A právě takový byl herec Martin Havelka, herec Městského divadla v Brně, o kterým jen blízcí a kolegové věděli, že se už delší čas pere se zákeřnou nemocí. Boj bohužel prohrál.

„Je ironií osudu, že se s vynikajícím divadelním, filmovým i televizním hercem se loučí tento svět ve dnech, kdy se na hudební scéně s úspěchem (až do vyhlášení karantény) hrál muzikál Mamma Mia!, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká,“ říká ředitel divadla Stanislav Moša.

Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša při posledním rozloučení s hercem Martinem Havelkou

Foto: Igor Zehl, ČTK

A takový byl i podle kolegů Martin. Svou fyzicky velmi náročnou roli studoval a pak i hrál do posledních chvil, pokud mu to zdravotní stav dovolil.

Herci úctu vyslovili i diváci v kondolenčních knihách.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Martin původně v rodných Karlových Varech pracoval jako začínající číšník. Tam ho také objevil režisér „Provázku“ Zdeněk Pospíšil jako mimořádný talent. Celou svou hereckou profesní dráhu poté, co se hercem v Huse na provázku „vyučil“ herectví spojil hned s několika brněnskými scénami.

Jeho divadelní začátky jsou spjaty s Divadlem Husa na provázku, jehož členem byl více než patnáct let. Poté na několik let přešel do činohry Národního divadla Brno.

Herec Igor Bareš se zapisuje do kondolenční knihy 11. října 2020 v Brně při posledním rozloučení s hercem Martinem Havelkou.

Foto: Igor Zehl, ČTK

V městském divadle Brno divadle působil od roku 1999 a svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na Činoherní i Hudební scéně. Za dvě z nich se ocitl v širší nominaci na cenu Thálie, a to sice za roli nespoutaného Truffaldina v komedii Sluha dvou pánů a za nezapomenutelného, ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku.

Kromě těchto dvou rolí byl na stejnou cenu nominován již v roce 1998, a to za ztvárnění Che Gevary v muzikálu Evita, který se tehdy v české premiéře uváděl v pražském divadle Spirála.

K velkým rolím, ve kterých Martin Havelka exceloval patřil například Petruccio ve Zkrocení zlé ženy. Na snímku s Radkou Coufalovou.

Foto: Tino Kratochvíl, MdB

S filmovými rolemi debutoval ve snímku Balada pro banditu, k novějším titulům patří Po strništi bos, Učitelka, Příběh kmotra či Tacho. Často se objevoval také na televizních obrazovkách například v seriálech Četnické humoresky. Kriminálka Anděl, Rédl a řadě dalších.

Rozloučení bylo původně plánované na pondělí, ale současná karanténní opatření, kdy jsou od pondělka zavřena všechna divadla, vše změnilo.

Také přečtěte

Spoléhat na imunitu se nevyplácí, desítky lidí se loni v Česku nakazily covidem opakovaně

Opakovaně se v Česku loni nakazilo novým typem koronaviru 56 lidí, kteří měli v obou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *