Do supermarketů nedodáváme, hlásí sadaři. Trh ničí levný polský dovoz jablek


Až o desítky procent se může lišit výkupní cena jablek a dalšího ovoce od českých a polských pěstitelů. Někteří sadaři tak přestali svou produkci do zdejších supermarketů nabízet.

Sadaři v Plzeňském kraji si raději svoji produkci prodávají sami

|
Video: Deník/Pavel Bouda

„Nemůžeme konkurovat polským cenám. Je to dáno úplně jinou dotační politikou v Polsku. Ten rozdíl mezi naší výpěstní cenou a jejich je tak diametrálně odlišný, že nevidím v této oblasti budoucnost velkoobchodního prodeje. Řetězce nám nadiktují polské ceny a řeknou, že buď je budeme dodávat za tyhle ceny nebo si ty jablka můžeme nechat. Takže si prodáme jablka a další ovoce sami ze dvora, tam s tou cenou můžeme něco udělat a přizpůsobit ji tomu, kolik nás to pěstování opravdu stojí,“ konstatuje Richard Schwarz, majitel sadařství Sady Schwarz ve Vranově na Rokycansku.

Podle statistiků za uplynulých 33 let z české krajiny zmizelo 43 procent původní plochy ovocných sadů. Ilustrační foto.

Soumrak českých jablek? Na stromech zůstávají desítky tun, ovocnáře drtí inflace

Na nezájem lidí o česká jablka si ale sadaři nemohou stěžovat. V právě vrcholící prodejní sezoně se v provozovnách jak nebílovských tak vranovských sadů tvoří pravidelně fronty.

„Nejvíce lidí sem jezdí v průběhu dopoledne a potom kolem 14. hodiny. Takovýto zájem trvá pravidelně od září do Vánoc. Kupují se jablka na jídlo i na další zpracování a pokud zákazníci potřebují pomoci, ráda poradím, na co se která odrůda hodí,“ říká za pultem vranovské prodejny Kateřina Veselá. Podle ní přibývá zákazníků, kteří dávají dávají přednost kvalitě českých jablek ze sadů před těmi z dovozu v supermarketech. „Často nám lidé říkají, že jablka jsou tam krásná, ale nechutnají jim.“

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Letošní úrodu sice ovlivnily během roku rozmary počasí jako mráz, kroupy a letní sucha, pro zákazníky by však mělo být jablek i tak dost. Jejich cena zůstává pro letošní rok zhruba stejná jako v loňské sezoně.

„Nemůžeme si dovolit zdražovat i když bychom to potřebovali, protože náklady se zvedají v desítkách a někdy i ve stovkách procent, jako třeba hnojiva. V supermarketech jsou dotovaná jablka z Polska za nesmyslné ceny a my se musíme přizpůsobit, jinak neprodáme,“ zlobí se Schwarz.

K ovocnářskému hřbitovu přirovnal předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík situaci na své rodinné farmě, kde musí zlikvidovat několik tisíc jabloní. V Česku pak podle něj zmizí za pár měsíců přes dva tisíce hektarů ovocných sadů

Konec jablek v Česku? I šéf ovocnářů už kácí svůj sad, zaseje řepku

„Já tu nakupuji ráda i za mírně vyšší ceny. Dnes jsem přijela konkrétně pro Rubíny, protože mně je doporučila švagrová. Jablka tu kupuji hlavně na jídlo a určitě dávám přednost těm odsud než ze supermarketu. Mám nejraději ty podzimní čerstvě natrhaná, jezdím sem pro ně od září do konce listopadu,“ říká pravidelná zákaznice Milena z nedalekých Bušovic.

Přestože je zde o česká jablka každoročně velký zájem, počet stromů ve vranovských sadech čeká redukce. „Příští rok vykácíme deset hektarů, je to dané celou tou situací v ovocnářství jak v Čechách, tak v celé Evropě. Polským cenám nejsme absolutně schopni konkurovat,“ uzavírá sadař Schwarz.