Web zprávy

Donald Trump a Nobelova cena míru: Nominace od norského poslance

Americký prezident Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu míru, nominace přišla od norského poslance Christiana Tybringa-Gjeddea za průlomovou dohodu mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty (SAE), Nor považuje navázání plnohodnotných diplomatických vztahů mezi těmito státy za „klíčovou změnu pro Blízký východ“, uvedl list Daily Mail.

Izrael a SAE s pomocí Spojených států uzavřely dohodu v srpnu, slavnostně ji představetelé obou států podepíší v nejbližší době v Bílém domě. Tybring-Gjedde nominací ocenil Trumpovu „snahu pro řešení světových konfliktů“.

„Zasloužil se o mír“

„Myslím, že více než ostatní kandidáti se zasloužil o uzavírání míru mezi národy,“ sdělil Tybring-Gjedde pro stanici Fox News. „Role prezidenta Trumpa a jeho vlády byla pro uzavření dohody klíčová,“ navázal Nor. „Očekává se, že ostatní blízkovýchodní národy budou následovat ve stopách SAE, což region změní v oblast spolupráce a prosperity,“ dodal.

Vojtěch otočil: Roušky povinně v celé ČR. Kde je nasadíme a kde platí 25 výjimek?

Tybring-Gjedde rovněž vyzvedl fakt, že Trump povolal domů americké jednotky z Blízkého východu. „Na rozdíl od svých předchůdců válku nezahájil, ale ukončil. To se naposledy povedlo laureátovi Nobelovy ceny Jimmymu Carterovi,“ objasnil své rozhodnutí.

Nobelku za mír získali 4 prezidenti USA

Nobelovu cenu míru dosud obdrželi čtyři američtí prezidenti: Barack Obama v roce 2009, Carter v roce 2002, Woodrow Wilson v roce 1920 a Theodore Roosevelt v roce 1906. Tybring-Gjedde už Trumpa na ocenění navrhl v roce 2018 po historickém summitu USA a Severní Korey. Tehdy ho porazil konžský gynekolog Denis Mukwege a jezídka Nadja Muradová.Také přečtěte

Registrace pro seniory na 70 let od pondělí. Zdravotní stav se zohledňovat nebude

Nyní se očkují především zdravotníci, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a senioři nad 80 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště