Web zprávy

Donald Trump: Komise chce kvůli jeho výrokům zkoumat jeho duševní zdraví

„Zákon dá vznik komisi (dohlížející) na schopnosti prezidenta vykonávat pravomoci a povinnosti vyplývající z jeho funkcí,“ uvedla kancelář Pelosiové. Komise má vzniknout na základě 25. dodatku americké ústavy, který stanovuje, že prezident předá pravomoci viceprezidentovi v případě, že není v situaci, kdy by mohl vládnout.

„Koronavirus byl požehnáním od Boha,“ prohlásil Trump. Nemoc dál „kosí“ jeho věrné

Úspěch této iniciativy ale zůstává nejistý, připomíná AFP. Trump se těší široké podpoře republikánů, zejména v Senátu, v němž mají většinu. Pelosiová se nechala slyšet, že se obává, že si Trump nyní prochází obdobím disociace, a to hlavně odloučením od reality. Její tvrzení potvrzuje i záplava protiřečících si výroků a tweetů. Nejen opozice ale i někteří prezidentovi spolupracovníci se obávají o jeho duševní stabilitu.

Trump: Před komisi by měla jít Pelosiová

Při rozhovoru pro stanici Fox se Trump dokonce nechal slyšet, že je „perfektní exemplář tělesné zdatnosti a extrémně mladý“, byť se podle své letošní pravidelné lékařské prohlídky nachází na hranici nadváhy a obezity. Spolukandidátku svého demokratického soka Joe Bidena Kamalu Harrisovou v tomtéž rozhovoru označil za „monstrum“.

„Odloučení od reality by možná bylo směšné, kdyby nebylo tak smrtelné. Prezident Trump je teď, řekněme, v pozměněném stavu mysli,“ uvedla Pelosiová. „Šílená Nancy by měla být pod dohledem komise, ne nadarmo se jí říká šílená,“ reagoval Trump na twitteru.

Trump  dlouhodobě čelí kritice řady médií a nevládních skupin, že vystupuje neuctivě a kriticky vůči ženám. Svou soupeřku z kampaně před čtyřmi lety Hillary Clintonovou nazval při jedné z debat „odpornou ženou“, míří na něj také desítky obvinění ze sexuálních deliktů.

Obavy o schopnost plnit prezidentské povinnosti přitom v posledních dnech obklopují především Trumpa, který strávil po nákaze koronavirem několik dní v nemocnici. Prezident se však pochybnosti snaží rozptýlit a usiluje o co nejrychlejší návrat ke svému normálnímu harmonogramu. Svou nákazu opakovaně zlehčuje, média ovšem upozornila, že o jeho zdravotním stavu není k dispozici mnoho informací a že lékaři se stále nevyjádřili k tomu, kdy měl prezident naposledy negativní test na koronavirus.

Další dva týdny rozhodnou, varuje Babiš. Nevyloučil vypnutí celého Česka

„Mohl jsem z nemocnice vyjít za jediný den,“ řekl Trump v rozhovoru s Fox News a znovu chválil experimentální lék společnosti Regeneron, který mu lékaři aplikovali, ačkoliv je teprve ve stadiu klinických testů.

Trump rovněž naznačil, že se mohl koronavirem nakazit od rodin vojáků zemřelých v boji, s nimiž se setkal poslední zářijovou neděli v Bílém domě. „Chtějí mě obejmout a chtějí mě políbit. A udělají to. A upřímně, neříkám jim, aby couvli,“ řekl Trump.

„Když to chytíte, tak se uzdravíte“

Prezident a jeho tým jsou opakovaně kritizováni, že se neřídí radami zdravotnických úřadů. Podle fotografií z akce s rodinami padlých veteránů je vidět, že účastníci seděli v bezprostřední blízkosti vedle sebe a jen málokdo měl nasazenou roušku. Experti přitom vyzývají Američany, aby se vyhýbali velkým shromážděním a nosili při nezbytném kontaktu s ostatními ochranné masky.

Řada expertů rovněž Trumpa viní z toho, že zhoršil stav pandemie v USA tím, že umenšuje rizika plynoucí z covidu-19. „A zapamatujte si tohle, když to chytíte (koronavirus), tak se uzdravíte. A pak jste imunní,“ řekl Trump ve čtvrtek. Televize CNN připomněla, že USA registrují přes 211 tisíc osob, které po nákaze koronavirem zemřely.Také přečtěte

Smartphonový paparazzi vyfotil prototyp ohebného xiaomi

Prototyp ohebného xiaomi | foto: Weibo Fotografie doputovaly z čínské sociální sítě Weibo. Na nich můžeme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *