Web zprávy

Důchod nám nebude stačit, jsou přesvědčeny dvě třetiny Čechů

Průzkum společnosti Perfect Crowd pro společnost Fondee ukázal, že čím vyšší příjem člověk má, tím více je přesvědčen, že s důchodem od státu nevystačí. „S rostoucími příjmy klesá důvěra v dostatečný důchod. V příjmové skupině pod 25 tisíc korun okolo 50 procent respondentů nevěří, že bude dostatečný. Ve skupině nad 35 tisíc korun je to už okolo 70 procent,“ doplnil Jan Hlavsa z Fondee.

Lidé z větších měst, a především pak Pražané projevili v průzkumu největší nedůvěru v dostatečný starobní důchod (80 procent). Velké rozdíly se projevují i podle dosaženého stupně vzdělání, zatímco respondenti se základním vzděláním nebo výučním listem ve 20 procentech případů věří v dostatečný důchod, mezi středoškolsky a vysokoškolsky vzdělanými to je jen desetina případů.

Každý druhý Čech si na penzi spoří, přičemž častěji jsou to muži než ženy (64 procent vs. 50 procent). Muži si zároveň ukládají i vyšší částky – například více než tisíc korun spoří každý druhý, v případě žen jsou to jen tři z deseti.

Z průzkumu také vyplynulo, že Češi  stále upřednostňují především velmi konzervativní způsoby investic s minimálními výnosy. „Dokonce ani mladí Češi neumí investovat lépe než jejich rodiče, ačkoliv si uvědomují, že by to šlo jinak,“ uvedl Hlavsa. Většina využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření. Mladí Češi by také podle svých slov dokázali lépe šetřit, ale nejsou důslední.

Anketa

Spoříte si na důchod?

Celkem
hlasovalo
5030
čtenářů.

Také přečtěte

ONLINE: Index PES se dál drží na 70 bodech. Reprodukční číslo roste, drží se ale dál pod jedna | iROZHLAS

‚Vytvoří to tlak.‘ Poslanci znovu projednají evidenci skutečných majitelů, senátní verze chce víc kontroly „V …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *