Web zprávy

Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, odklepli poslanci

Během rozpravy vyčítala opozice kabinetu, že postupuje nesystémově a stále nevytvořil důchodovou reformu. „Jdeme na dluh. Myslím si, že bychom měli zejména důchody, které budou potřeba platit za rok, za pět, za deset, za dvacet mít na srdci my všichni,” řekla v rozpravě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Téměř veškeré pozměňovací návrhy opozice však sněmovna většinově odmítla. Prošel pouze návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) týkající se zavedení valorizace k 1. lednu, a to s účinností od roku 2022. Podle dosavadního nastavení probíhal výpočet k datu výplaty. Díky změně dostanou i ti, co pobírají první výplatu důchodu ke konce měsíce, následně také vyšší doplatek v rámci zákonného navyšování penze.

Podle schváleného návrhu kabinetu mají příspěvek dostat starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Celkové náklady se odhadují na 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně nebudou muset o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení mají ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Také přečtěte

Maturanty by mohly pustit do škol testy ze slin. Termín je ale nejasný

„V současné době uvažujeme zejména o testování nejrizikovější skupiny, což jsou středoškoláci, maturanti. Je snahou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *