Web zprávy

Dva běloruští opozičníci jsou na Ukrajině, Kalesnikavovou zadrželi na hranici


Kalesnikavová, která je členkou vedení koordinační rady běloruské opozice, byla podle svědků zadržena už v pondělí v Minsku. Server Tut.by s odvoláním na svědka napsal, že ji neznámí lidé odvezli v dodávce pryč. Rada později oznámila, že telefonicky je nedostupná nejen ona, ale také další dva členové.

Mluvčí státního výboru na ochranu hranice ve své informaci poskytnuté Tut.by řekl, že trojici na hranici tvořili kromě Kalesnikavové ještě Anton Radnjakou a Ivan Kraucou. 

Všichni jeli ve voze BMW a nejprve prošli první řádnou kontrolou asi 13 kilometrů od hranic, ale dál na cestě k hranicím jsou rozmístěná dodatečná stanoviště pohraničních hlídek. Když údajně trojice u dalšího stanoviště spatřila vojáka, auto nabralo rychlost a opustilo běloruské území.

„Přitom se Kalesnikavová ocitla mimo vozidlo, zřejmě ji z auta vystrčili, alespoň takto to nyní vypadá, pokud mohu soudit,“ prohlásil mluvčí. Dodal, že Kalesnikavová byla zadržena.

Podle náměstka ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka ale nešlo o dobrovolný odjezd. „Jednalo se o nucené vyhoštění z rodné země. 

Maryju Kalesnikavovou se z Běloruska vykázat nepodařilo, protože tato odvážná žena podnikla kroky, které zabránily jejímu přemístění přes hranici.  Zůstala na území Běloruské republiky,“ napsal Heraščenko na facebooku.

Ze země mě dostanou jedině násilím

Další čelný člen koordinační rady právník Maksim Znak serveru Tut.by řekl, že spolu s Kalesnikavovou, Radnjakouem a Kraucouem předtím zvažovali, co dělat, pokud je úřady postaví před stejnou volbu jako jejich kolegy z rady Pavla Latušku a Volhu Kavalkovovou – odjet ze země, nebo být vystaven represím. 

Fešná tvář režimu. Diktatura je naše značka, hlásá Lukašenkova mluvčí

Kalesnikavová podle Znaka jednoznačně řekla, že ji ze země nedostanou, jedině násilím.

Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V neděli v Minsku opět demonstrovalo kolem sto tisíc lidí a policie zadržela přes 600 z nich. 

Úřady po volbách 9. srpna prohlásily za vítěze Lukašenka, ale opozice výsledek považuje za zfalšovaný. Lidé proto už týdny protestují nejen v Minsku, ale také v dalších městech, čelí přitom tvrdým zákrokům bezpečnostních sil.

Také přečtěte

Pozitivně testovaní by měli dostávat příspěvek, navrhli vědci

Česko je v současnosti podle vědců pravděpodobně těsně za vrcholem třetí vlny epidemie koronaviru, nemocnice …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *