Web zprávy

Epicentrum | Boris Bošiak: Podle podnikatele nevyhlašuje vláda opatření jasně

Od vypuknutí nouzového stavu na jaře předkládala vláda návrhy, jak podat podnikatelům pomocnou ruku. Tehdy se řada z nich navíc mohla spolehnout na nějaké úspory. Nyní jsou podle průzkumu společnosti Reservio ve svízelnější situaci, protože rezervy již nemají a čtyřicet procent z nich ani v první půlce roku na podpůrné programy nedosáhla. V sektoru služeb, na který se rezervační systém Reservio zaměřuje, trpí především sportoviště.

„Sportovní centra každoročně v létě příliš nevydělávají. A teď na podzim, kdy měla být jejich hlavní sezóna, nemůžou podnikat,“ popisuje šéf společnosti Boris Bošiak, podle kterého vláda především pochybila v tom, že jasně nestanovila, za jakých okolností, k jednotlivým opatřením dojde. Odkazuje také na americké studie a české statistiky, podle kterých nejsou prostory ve službách takřka zdrojem nákazy. Uznává ovžem, že s čísly, do jakých jsme se dostali, bylo již uzavření provozoven nevyhnutelné.

„Třeba v Číně k základním opatřením patřilo pravidelné testování pracovníků ve službách a dokázali tak dlouhodobě fungovat ekonomicky,“ uvádí Bošiak příklad toho, jak sektor služeb udržet co nejdéle na nohou. „Podnikatelé netuší, jak dlouho tato situace bude trvat. Takže neví, jestli se mají snažit ty ztráty nějak zalepit, nebo si rovnou hledat jinou práci a vrátit se k podnikaní za rok, dva,“ přidává.

Covid a triky šéfů, exekuce, trable podnikatelů: Odborníci na telefonu Blesku už v pondělí!

„Už na jaře muselo zavřít osm procent podnikatelů ve službách. Třetina musela propustit alespoň část svých zaměstnanců. Nyní můžeme očekávat dvojnásobná čísla,“ vysvětluje výsledky průzkumu šéf rezervačního systému a přídává, že respondenti oznámkovali vládu v průměru čtyřkou. Mimo jiné i proto, že skoro polovina z nich už ani na jaře nedosáhla na žádný z programů: „Malí podnikatelé často nemají znalosti na tuto administrativu. Většina z nich si svoje finance spravuje doma na koleni. A tito lidé nemají takové možnosti jako velké firmy.“Také přečtěte

Poslanci se do vyšetřování čachrů při očkování nehrnou

Podle jejich vyjádření pro Právo bude poslankyně mít problém dát dohromady 40 podpisů, které jsou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *