Web zprávy

Etiopie: Válka, přes 30 tisíc uprchlíků, tisíce mrtvých, chaos. A řešení v nedohlednu

Etiopská vojska pokračují v ofenzivě proti povstalcům na severu země. Vedení etiopského státu Tigraj oznámilo, že operace federálních vojsk, která v Tigraji vedou ofenzivu od začátku listopadu, si vyžádala devět obětí mezi civilisty ve městě Adigrat. Uvedla to v sobotu agentura Reuters. Etiopská vláda oznámila, že její jednotky získaly nad Adigratem kontrolu. Africká unie v pátek zahájila snahy o roli vyjednavače v tomto konfliktu, což Etiopie odmítla.

Adigrat je od tigrajského správního střediska vzdálen asi 116 kilometrů. Vláda dříve uvedla, že federální armáda se brzy dostane až k tigrajské metropoli Mekele. Tigrajci podle ní teď pomocí buldozerů rozorávají cesty kolem města, v němž žije asi půl milionu lidí.

Koronavirus ONLINE: 6101 hospitalizovaných v ČR. A psycholog o velkém problému Čechů

Ověřit zprávy z místa je složité, upozorňuje Reuters. Telefonní a internetové spojení je totiž přerušeno od 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed obvinil politickou stranu Tigrajská lidově osvobozenecká fronta (TPLF) ze zrady a vyslal do severního státu Tigraj armádu.

OSN: 200 tisíc lidí zamíří do Súdánu

Stovky, možná tisíce lidí už kvůli současným bojům přišly o život a podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) se do sousedního Súdánu od začátku konfliktu uchýlilo 31.000 lidí. OSN počítá s variantou, že do Súdánu uprchne až 200.000 lidí. Humanitární organizace se obávají, že v Tigraji, kde na pomoci závisely stovky tisíc lidí ještě před současným konfliktem, propukne krize. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k vytvoření humanitárních koridorů.

Patra se po emigraci z Řecka zabydlela v Česku: Uprchlíci museli při útěku dávat dětem morfium

Africká unie v pátek pověřila bývalého prezidenta Mozambiku, exprezidenta Jihoafrické republiky a bývalou hlavu Libérie, aby zprostředkovali mediaci konfliktu. „Hlavním úkolem speciálních vyslanců bude přesvědčit obě strany konfliktu, aby se zavázaly k ukončení ozbrojených střetů, a vytvořit prostředí pro inkluzivní národní dialog o problémech, které vedly k současné situaci,“ uvedla unie v prohlášení.

Etiopie však podle Reuters popřela, že by byla podobná jednání v dohledu. Navíc dříve uvedla, že s TPLF jednat nebude. Guterres upozornil, že etiopské úřady zatím na žádnou mediaci konfliktu zprostředkovanou zahraničím nepřistoupily.

Konflikt má jádro v červnovém rozhodnutí premiéra Ahmeda odložit kvůli epidemii volby. Tigrajská TPLF pak začala centrální vládu považovat za nelegitimní. Ahmed, který patří k etniku Oromů, podle Tigrajců nemá právo vést zemi. Vláda pak obvinila TPLF z útoku na vojenskou základnu a z krádeže zbraní, což ale tato organizace odmítá. Ahmed TPLF obvinil ze zrady a na začátku listopadu nařídil proti Tigraji vojenskou operaci.



Také přečtěte

Zdeněk Hřib: „Chceme spravedlivé rozdělování vakcín.

Na pražského primátora se obrátil v minulých dnech s kritickým dopisem starosta Prahy 8 Ondřej …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *