Web zprávy

Farmářské trhy na náplavce končí kvůli vládním opatřením

Nová nařízení upravují sortiment i rozestupy mezi stánky. Na trhu nesmí být více než 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Podle pořadatelů trhů je to na náplavce prakticky nerealizovatelné. „Jde o 20 osob na čtverci 20 krát 20 metrů čili na každého člověka má připadat plocha v průměru čtyři krát pět metrů, což mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů,“ uvedli pořadatelé.

Neřešitelný problém

Náplavka je volně průchozí prostor, kde se navíc pohybují i lidé, kteří po ní přes trhy jen procházejí. Pořadatelé tak upozorňují, že i kdyby trh oplotili a nechali jen jeden či dva vstupy, lidé by se hromadili u vstupů. „Což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně čtyři metry,“ napsali.

Praha bude letos bez velkých trhů. Strom na „Staromáku“ a možná pár stánků, říká radní

Končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že vláda právě kvůli záběrům z náplavky zvažovala i úplný zákaz prodeje na trzích. Nakonec ale omezila prodej jen na ovoce, zeleninu, vejce, mléčné výrobky a další potraviny české provenience. Ostatní trhy zakázala úplně.

Končí i trhy na „Kulaťáku“

Kvůli novým pravidlům skončily už také Trhy na Kulaťáku, které se konají na Vítězném náměstí v Dejvicích. V jejich těsné blízkosti nedávno vzniklo nové odběrné místo na testování na nemoc covid-19, které právě kvůli trhům v pátek a sobotu mělo zavřeno. „Městská část Praha 6 a spolek Farmářské trhy se dohodli, že splnění opatření k pořádání trhů, která jsou nyní požadována, nelze bezpečně garantovat,“ oznámil počátkem týdne pořadatel na Facebooku. 

První noc zákazu vycházení v Praze? Přes 30 prohřešků, kontroly na ohlášení i namátkové rostou

Vzkaz Havlíčkovi

Na trzích se podle nových opatření smí prodávat jen české výrobky a pouze potraviny, ne občerstvení. To rozhořčilo některé z výrobců, kteří na trzích prodávají své produkty, které nejsou zrovna potraviny. „Vašem včerejším vystoupení jste sdělil, že novým opatřením neomezujete české farmáře a výrobce českých potravin na farmářských trzích. Není to pravda. Jsme malá česká rodinná firma, ale nepěstujeme ovoce nebo zeleninu ani nepečeme chleba, nýbrž lisujeme oleje za studena pouze z českých semínek. Na trhy nyní nesmíme, přestože to je hlavní zdroj naší obživy,“ vzkázala ministrovi průmyslu a obchodu Karlovi Havlíčkovi (za ANO) jedna z firem, která na trzích prodávala své produkty. Výrobce upozornil na to, že takových firem je hodně a text těchto patření nejspíše vznikal z neznalosti ministra.

Další nárůst nakažených v Praze. Za úterý hygienici odhalili 1 493 případů nákazy covidem-19

Konec nákupů biomkrví

Snímky z náplavky z minulé soboty výrazně rezonovaly i na sociálních sítích. Lidé sdíleli snímky přeplněného trhu i televizní reportáže. V neděli ve svém pravidelném videu ukazoval snímky z náplavky premiér Andrej Babiš (ANO) jako příklad nezodpovědného chování v době epidemie. „Prosím vás, co je tohle? To je šílené, to je včerejší náplavka,“ říkal ve videu premiér, když ukazoval snímky. 

O „lidech, kteří si neodpustí nákup biomrkve“ hovořil v souvislosti s nutností zpřísnit vládní opatření proti šíření koronaviru například také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jejich oponenti upozorňovali na to, že lidé na trhu dodržovali rozestupy a že nákup potravin na trhu je bezpečnější než v supermarketu.

 Také přečtěte

Trump a impeachment: vezme mu Kongres důchod a comeback?

Sněmovna reprezentantů obvinila Trumpa z podpory násilí jeho falešnými tvrzeními o volebních podvodech. Impeachment by …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *