Web zprávy

FBI zmařila únos guvernérky Michiganu, jež se stala terčem koronaskeptiků


„Naše práce odhalila důmyslné plány směřující k ohrožení životů příslušníků pořádkových sil, vládních činitelů a širší veřejnosti,“ řekla k vyšetřování michiganská generální prokurátorka Dana Nesselová. Na tiskové konferenci hovořila o výhrůžkách násilím a snahách „vyprovokovat občanskou válku“.

Počínání šestice podezřelé z plánování únosu guvernérky popisuje FBI jako snahu o násilné svržení michiganské vlády. Muži podle prohlášení předloženého federálnímu soudu akci plánovali celé měsíce a opakovaně ji nacvičovali.

Pokud budou podezřelí uznáni vinnými ze spiknutí za účelem spáchání únosu, hrozí jim doživotní vězení. Všichni až na jednoho jsou obyvatelé Michiganu, napsal deník The New York Times. Podle vyšetřovatelů se skupina snažila do plánu zapojit i členy jisté místní milice.

„Několik členů mluvilo o zabíjení ‚tyranů‘ nebo o tom, že ‚vezmou‘ úřadujícího guvernéra,“ uvádí se v prohlášení FBI. „Skupina se rozhodla, že musí zvýšit počet svých členů. Jeden druhého nabádali, aby mluvili se sousedy a šířili své poselství,“ cituje dále z dokumentu The Detroit News.

Porušuje osobní svobodu, vyčítají guvernérce

Podle agentury AP federální vyšetřovatelé uvedli, že čtyři ze šesti mužů plánovali společné setkání, kde by si „zaplatili za výbušniny a vyměnili taktické vybavení“. Jeden člen skupiny údajně o Whitmerové řekl: „Má teď nekontrolovanou moc. Všechny dobré věci musí skončit.“

Whitmerová je členkou Demokratické strany, Michigan vede od začátku loňského roku. Letos některé místní obyvatele pobouřila přísná karanténní opatření, která zavedla kvůli šíření koronaviru. Účastníci protestů, které podporoval americký prezident Donald Trump, guvernérce vyčítali porušování osobních svobod.

Společně s obviněními v případu údajně plánovaného únosu ohlásila michiganská generální prokuratura zadržení dalších sedmi mužů napojených na domobranu s názvem Wolverine Watchmen. Ti jsou podezřelí z osnování útoků na veřejné činitele. Údajně prý dokonce chystali operaci cílící na sídlo michiganského zákonodárného sboru.

Také přečtěte

Zítra se otevřou papírnictví a dětské obchody

Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít, schválila to v pondělí vláda …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *