Web zprávy

Fešná tvář režimu. Diktatura je naše značka, hlásá Lukašenkova mluvčí


Na sídlišti zastavuje černá limuzína s červeno-zelenou vlajkou. Vystupuje z ní Alexandr Lukašenko. Prezident přistupuje ke skupině slzících penzistek. „Proč vás zvolili jen na pět let? Já bych chtěla, aby to bylo na deset, na patnáct!“ lomí rukama jedna z žen. Lukašenko skromně odpoví: „Stačí dalších pět.“

Video bylo v pondělí zveřejněno na telegramovém kanálu Pul Pervogo, který je dnes novináři považován za hlavní zdroj informací o Lukašenkových postojích a činech během největších protestů, kterým 66letý vůdce čelí od svého nástupu k moci.

Právě zde se objevilo dnes již slavné video Lukašenka, na kterém během protestů prochází s automatem v ruce centrem Minsku. Běloruští novináři nepochybují o tom, že obsah kanálu řídí jeho tisková mluvčí Natalja Eismontová, která po boku „posledního diktátora v Evropě“ udělala pozoruhodnou kariéru.

Lukašenko dlouho fungoval bez tiskové mluvčí. S novináři rozpráví sám a rád dává najevo, že se zajímá o jejich práci i soukromý život. Před šesti lety však došel k názoru, že média je třeba lépe koordinovat. „Potřeboval někoho, kdo by médiím předával jeho přání – někoho, kdo by fungoval jako transmiter jeho vůle,“ řekl portálu Meduza zdroj obeznámený s chodem prezidentské kanceláře.

„Rychle se přizpůsobila“

V roce 2014 tak ukázal na mladou televizní hlasatelku Natalju Eismontovou. Proč si vybral zrovna ji, není zcela jasné. Absolventka Státní umělecké akademie za to podle zlých jazyků vděčí svému přátelství s běloruskou miss Darjou Šmanajovou, která se v prezidentské kanceláři věnuje protokolu a o níž média spekulují, že je Lukašenkovou milenkou.

Šestatřicetiletá Eismontová nemá na starosti jen koordinaci státních médií a pulírování Lukašenkovy image, ve spolupráci s odborníky také pro prezidenta připravuje výběr z denního tisku a sestavuje seznam hlavních problémů dne. Stala se tak jedním z nejvlivnějších lidí v Lukašenkově okolí.

„Zpočátku byla stydlivá, nebo to aspoň předstírala, ale velice rychle se přizpůsobila a stala se právoplatným členem prezidentské rodiny,“ řekl portálu Meduza zdroj z okolí běloruské hlavy státu. 

„Šéfové médií, ministři a vlastně všichni představitelé státu bez reptání vykonávají její příkazy. Nikdo se neodváží ptát, jestli instrukce přicházejí od ní, nebo od Lukašenka. Všechny jsou vykonány, jako kdyby byly od něj. Hodně lidí ji kvůli tomu nemá rádo.“

Jak stoupala její hvězda, rostl i vliv jejího manžela, někdejšího policejního kapitána z Grodna, s nímž se seznámila během práci v televizi. Dnes Ivan Eismont stojí v čele organizace Belteleradio, pod kterou spadají veřejnoprávní rozhlas a televize.

Všechno je v pořádku

Lukašenko se za označení „diktátor“ nestydí, dokonce si z toho občas dělá legraci. „Radši budu diktátor než gay,“ prohlásil před osmi lety na adresu německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho poté, co na něj Evropa uvalila sankce.

V únoru na setkání se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem žertoval, že běloruská diktatura se vyznačuje tím, že zatímco „o víkendu všichni odpočívají, prezident pracuje“.

Upřímnou obhajobu vlády tvrdé ruky razí i jeho tisková mluvčí. „Diktatura je naší značkou,“ řekla před rokem v rozhovoru pro běloruskou televizi. „Dnes, v roce 2019, získává slovo diktatura pozitivní konotace. Podívejte se, co se kolem nás děje. Chaos, nepokoje. Možná řeknu něco paradoxního, ale zdá se mi, že dnes je po diktatuře poptávka. Protože když dnes přemýšlíme o diktatuře, myslíme tím disciplínu a klidný, spořádaný život.“

Autorka těchto slov podle zdrojů portálu Meduza věří, že jejím hlavním úkolem je udržovat prezidenta šťastného. Lukašenko sice stále dostává zprávy tajných služeb, Eismontová na něj však má mnohem větší vliv. „Vytvořila kolem něj iluzi, že ho lidé milují a všechno je v pořádku. A Lukašenko se odtržení od reality ani moc nebránil,“ míní zdroj ruskojazyčného portálu.

Běloruský prezident tak podle kritiků propadl iluzi o vlastní genialitě, s níž ve stylu osvícených autoritářů buduje prosperující zemi s nadějným IT sektorem a zahraniční politikou mnoha azimutů. Značná část veřejnosti ho však už dlouho vnímá docela jinak.

„Ze zkušeného a schopného politika, člověka, který měl blízko k lidem, se stal majitel řady rezidencí, který je naprosto odtržený od reality a je pyšný na to, že je diktátor,“ říká mluvčí opoziční Koordinanční rady Anton Rodněnkov.

Také přečtěte

Viry kradoucí hesla nepřestávají strašit

Spyware útočící na hesla je v Česku dlouhodobě nejvážnější hrozbou. Podle expertů z Esetu se přitom …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště