Web zprávy

Filip už nepovede KSČM. Ve hře je podle Dolejše délka tolerance vlády


„Výměna v čele strany otevírá i otázku, do kdy a za jakých podmínek má smysl pokračovat v toleranci vlády,“ napsal už na Twitteru poslanec Jiří Dolejš.

Na jednání vedení komunistické strany, výkonného výboru, šel Filip v pátek ráno s tím, že dá svou funkci k dispozici, stejně jako místopředsedové.

Přímo při jednání výkonného výboru chtěla podle informací iDNES.cz rezignovat místopředsedkyně Kateřina Konečná.  Nakonec ale postupovala stejně jako ostatní členové vedení, řekl Filip.  Případné rezignace podle stanov může přijmout až ústřední výbor KSČM, který se sejde až v polovině listopadu, čtrnáct dnů před sjezdem.

V čele strany chce šéf KSČM skončit i kvůli infarktu

Filipovo rozhodnutí skončit ovlivnil zdravotní stav. „Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat,“ řekl končící předseda KSČM. Volební sjezd byl z jarního termínu odložen kvůli nouzovému stavu na konec listopadu.

Komunisté, kteří tolerují menšinovou vládu Andreje Babiše, se po volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev. „Je to pro mě velké zklamání, které jsem nechtěl zažít,“ komentoval Filip po krajských volbách propadák komunistů.

Celkem nyní mají jen 13 krajských zastupitelů, proti předchozím volbám ztratili 73 mandátů. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jeden kandidát KSČM.

Bude nový šéfem strany Konečná, Luzar či Skála?

Zájemců o post předsedy KSČM je mnoho. Například europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná či její spojenec, poslanec z Moravskoslezského kraje Leo Luzar. Z ortodoxního křídla strany bývalý místopředseda Josef Skála či současný Stanislav Grospič.

Ovšem důležitější, než to, kdo KSČM povede, bude rozhodnutí strany, zda bude dál podporovat Babišovu vládu, nebo se proti ní pokusí ostře vymezit a udržet se tak i po parlamentních volbách ve Sněmovně.

Také přečtěte

Litva má zájem o hokejové MS 2021. Nabídla Lotyšsku pomoc s pořádáním

ilustrační snímek | foto: iihf.com „Pokud by Lotyšsko potřebovalo pomoc, může se na nás spolehnout,“ uvedl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *