Web zprávy

Filmaři ozářili oblohu v Senohrabech, blízké hvězdárně zmátli kameru


Podle informací IDNES.cz záře pocházela od světel filmařů, kteří natáčeli v areálu zámeckého hotelu Sen. Přestože bylo zataženo a hlavní pozorování oblohy bylo pozastavené, zmátlo světlo kameru na sledování bolidů.

„Když začali svítit, my jsme kvůli oblačnosti oblohu nepozorovali. Fungovala jen kamera na sledování bolidů. K poškození přístrojů tedy nedošlo, ale svítit takovým způsobem bez jakéhokoli upozornění v blízkosti hvězdárny, která pracuje s největším dalekohledem v Česku, nám nedává smysl,“ řekl iDNES.cz Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd.

Pokud by byly přístroje zapnuté, mohlo podle Suchana světlo zkreslit výzkum. 

Hvězdárna se proti podobným mimořádným akcím nemá jak bránit. Astronomický ústav se snaží alespoň o osvětu tím, že v okolí hvězdárny vytyčil takzvanou zájmovou zónu, uvnitř které by měli lidé a instituce podobné akce konzultovat se zaměstnanci observatoře v Ondřejově.

„Zákonný nárok na ochranu hvězdárny před světelným znečištěním nemáme, ale nějaké regulace budou muset brzy přijít, protože světla v noci neustále přibývá,“ dodal Suchan (více o světelném znečištění v Česku a rozloze zájmové zóny u Ondřejova naleznete na stránkách ústavu).

Podle ředitele hotelu Sen Jana Veselky vedení nevědělo, že si filmaři scénu tolik osvítí. 

„S hvězdárnou řešíme veškeré naše projekty a osvícení hotelu tak, abychom neohrozili jejich provoz. Co se týká natáčení, předem jsme nevěděli, že se bude hotel takovýmto způsobem nasvěcovat. Velice se omlouváme za způsobené komplikace. Zástupci hvězdárny dnes večer přijedou a budou s filmaři spolupracovat,“ uvedl ředitel hotelu Jan Veselka s tím, že příští natáčení nebo podobné akce budou v tomto ohledu více hlídány ze strany hotelu. 

Červeným bodem je označen hotel Sen v Senohrabech, pod modrým bodem je hvězdárna nad obcí Ondřejov.

Také přečtěte

Bugatti 57S bylo 50 let ukryté, nyní je na prodej

K aukci mimořádného vozidla dojde 19. února v rámci akce Bohmans Legends of the Road …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *