Web zprávy

Firma odhaluje zločince z fotek. Velkého bratra použije i česká policie


„Naše firma se specializuje na dodávání řešení pro organizace, které zabezpečují fyzickou bezpečnost. Většinou to jsou silové složky typu policie, tajné služby, finanční policie, které bojují proti zločinu, terorismu, praní špinavých peněz a tak podobně,“ popsal Ján Račko, majitel české společnosti.

Systém umí rozpoznávat hlas, chůzi i obličej. Doposud novou technologii využívaly zejména východní státy a silové složky zemí Středního východu, mezi něž patří například Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Jordánsko nebo Bahrajn.

„Vzhledem k tomu, že tyto státy mají volnější pravidla, co se ochrany osobních údajů týče, využívají schopnosti systému i pro běžné úkony. Systém je například schopen identifikovat VIP klienty na pobočce už při vstupu do banky,“ vysvětlil Račko.

Hledá se koronavirus

Jejich technologie by nyní navíc měla v zahraničí pomoci i v souvislosti s koronavirem. „Bahrajn a Keňa ale začaly uvažovat o tom, že si náš systém pořídí pro zmapování trasy lidí nakažených koronavirem, aby mohly lépe podchytit šíření viru,“ popsal Walter Pavliš, obchodní ředitel Cogniware.

Jednu z částí systému na rozpoznávání obličejů bude mít do konce tohoto roku k dispozici česká policie, společnost vyhrála soutěž vypsanou policejním prezídiem.

Kriminalisté mohou využívat systém, který v necelé sekundě porovná fotografii s databází, kde jsou miliony fotografií, a odstraní tak mnohahodinovou rutinní práci. Rozpozná i člověka v roušce, pokud ji má nasazenou níž na nose. Podle Račka se však nestane, že by systém sledoval běžného člověka. Taková představa je podle něj mylná. 

Policie nespouští kamerové poznávání obličeje, zatím funguje jen na letišti

Samotná firma nabízí pouze systém bez dat. Data poskytuje vždy konkrétní zákazník ze své vlastní databáze. 

„Vždycky záleží na tom, kdo systém využívá. My data do systému nahráváme. Složka, která jej využívá, musí mít vlastní databázi ať už fotografií nebo videí. Záleží na tom, k čemu oni mají přístup,“ popsal  Martin Černý, který má na starosti obchodní vztahy. Firma poskytuje jen software, žádná data z něj nevytěžuje.

Potřeba pravidel

Podle Račka je systém nastaven tak, aby nepřekračoval hranice legislativy dané země. Zároveň však připouští, že co se týče umělé inteligence, zákony se teprve budou muset vytvořit. 

„Důležité je nějakým způsobem zabezpečit pravidla na využívání systémů založených na systémech umělé inteligence. Zatím se říká, že umělá inteligence je nyní na úrovni malého dítěte. Postupem času se bude vyvíjet a budou přicházet nové možnosti, které umělá inteligence bude poskytovat. Tam je velmi vhodné určitým způsobem stanovit pravidla, jak to bude využívané a jaká bude legislativa,“ dodal. 

V České republice v loňském roce vyvolalo velkou diskuzi možnost zavedení systému na rozpoznávání obličejů. Pražská policie nakonec od systému kamerového rekognoskace ustoupila.

Systém však funguje na pražském Letišti Václava Havla. Na letišti je 145 kamer, které jsou schopny okamžitě porovnat zachycenou tvář s databází hledaných lidí.

Také přečtěte

Při jízdě metrem nemluvte, radí Francouzům lékaři

Lidé ve Francii by neměli v prostředcích hromadné dopravy mluvit ani telefonovat. Doporučila to Národní lékařská …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *