Web zprávy

Francie má za sebou další teroristický útok. Islamista v Nice zabil tři lidi

ČTK
29. října 2020 • 13:20

foto: Reuters

Policejní zdroje agentuře DPA potvrdily, že ranní útok v Nice si vyžádal tři oběti a šest raněných. Podle zdrojů agentury AFP byl útočník při zatýkání postřelen. Údajně jde o 25letého muže, který si říká Brahim. Policie se domnívá, že jednal sám a nepátrá po případných komplicích.

Prosadí se ve Francii civilizovaný islám? Macron se rozhodl muslimy naučit západním …

Lukáš Lhoťan
29. října 2020 • 10:22

Policejní a bezpečnostní úřady potvrdily, že bylo zahájeno vyšetřování „vraždy a pokusu o vraždu v souvislosti s teroristickým záměrem“ a zločinným spolčením pachatelů teroristických činů.

„Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristický útok,“ napsal už dříve starosta Estrosi. Starosta později novinářům řekl, že útočník během činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Podezřelý je nyní podle něj v nemocnici. Dva lidé byli zabiti uvnitř kostela, jednou z obětí je správce kostela, který je největší v Nice.

Podle Reuters policie ozbrojená automatickými zbraněmi vytvořila kolem kostela na třídě Jeana Medecina, který je hlavní nákupní ulicí v Nice, bezpečnostní kordon. Na místo přijely sanitky i hasičská vozidla. Podle agentury AP byly slyšet i výbuchy při odstraňování podezřelých předmětů.

Poslanci Národního shromáždění v Paříži už drželi minutu ticha za oběti útoku a předseda parlamentu Richard Ferrand schůzi přerušil.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy. Zatím není jasné, zda s tím dnešní útok nějak souvisí.

Podle starosty Nice se Macron chystá město navštívit. Ještě předtím se prezident účastnil krizové schůzky na ministerstvu vnitra. Elysejský palác následně potvrdil, že se prezident před polednem vydá do Nice.

V Nice se velký teroristický útok odehrál 14. července 2016, kdy do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Zahynulo tehdy 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.

Útok v Nice odsoudila francouzská biskupská konference jako „odporný“ čin. V 15:00 se mají na památku obětí v kostelích celé Francie rozeznít zvony. Útok odsoudili například také německá kancléřka Angela Merkelová, Kreml, italský premiér Giuseppe Conte, předseda Evropského parlamentu David Sassoli nebo český premiér Andrej Babiš.

Dnes se odehrál závažný incident také v obci Montfavet poblíž jihofrancouzského Avignonu. Policie tam zastřelila muže, který kolemjdoucí ohrožoval zbraní. Podle rozhlasové stanice Europe 1 měl nůž a volal „Alláhu akbar“. Podle DPA však zatím nic nenasvědčuje teroristickému činu.

Turek opět před Vídní. Vyvstává podezření, že turecká tajná služba chystala atentáty na…

Lukáš Lhoťan
29. září 2020 • 10:26

Francie prohrává zápas s islamismem. Svědčí o tom útok na Charlie Hebdo i Macronovy …

Lukáš Lhoťan
10. října 2020 • 17:38Také přečtěte

Karlova univerzita koupila bývalý squat Milada, dala za něj 57 milionů

Kupní smlouva byla uzavřena v říjnu, dnes byl podle mluvčí ÚZSVM Michaely Tesařové poslední termín …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *