Web zprávy

Francie: Radar pozná mobil bez handsfree i pás. Nové kamery ve Francii

Francouzská města Montpellier a Montbéliard nasadí do zkušebního režimu nový typ silničních radarů, píše Le Figaro. Budou menší, úspornější… a také chytřejší. Jako dosavadní přístroje, i novinky budou kontrolovat rychlost v obou směrech a stání na červené. K tomu ovšem dostanou jejich ostrozraké kamery další využití. Umějí hlídat dodržování bezpečného odstupu od auta vepředu, ale také poznají mobil u řidičova ucha, nebo zda je připoutaný.

Devizou nových modelů bude též jejich nenápadnost. Oproti dosavadním budkám půjde o bedničku metr krát třicet centimetrů, kterou lze připevnit na lampu či jiný městský mobiliář. Bedničky budou však „mást tělem“, nebo plechem, chcete-li.

„Princip: pět totožných bedniček může ukrývat radar, ale aktivní bude jediná, jedna po druhé,“ popisuje list Midi Libre. „A nebude tu blesk, kamera snímá v infračerveném spektru. Řidiči tak nebudou vědět, od které mohou dostat pokutu, takže bude fungovat všech pět naráz.“ Při ceně 30-40 tisíc eur (až milion korun) za radar to znamená slušnou úlevu.

Nový Barrandovský most: Opravy za 600 milionů zahájeny! Pomůžou i potápěči, řidiče čekají omezení

„Radary řady Mesta jsou vhodné do města i na dálnice, včetně různých konfigurací například pro křižovatky, snadno se instalují,“ popisuje svůj model výrobce Idemia. „Integrují radarovou technologii monitorující více cílů a kameru s nejvyšším rozlišením na trhu (36 megapixelů), čímž můžou perfektně snímat až osm pruhů naráz. Díky klimatizovanému krytu fungují i v extrémním počasí.“

Montpellierská radnice zatím ví, že jeden z radarů umístí na avenue Svobody, kde před rokem řidič zabil ženu (†24) v osmém měsíci těhotenství a ujel.

Zatím půjde o půlroční zkušební provoz, kdy od radarů nebudou chodit pokuty. Dopadnou-li testy dobře, mohlo by se na francouzské silnice dostat pět stovek moderních přístrojů.Také přečtěte

Paleontologové našli pozůstatky zřejmě největšího tvora v dějinách

Ocasní obratle, části pánve a další kosti veleještěra, který před 98 miliony lety brázdil dnešní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *