Web zprávy

Francie: Útočník z Paříže chtěl vypálit bývalou redakci Charlie Hebdo. Úřadům lhal o věku

K novým závěrům došli vyšetřovatelé po přezkoumání telefonu podezřelého, v němž našli oficiální pákistánský dokument prozrazující jeho skutečnou identitu. Muž se vydával za Hasana Alího narozeného v roce 2002 a po svém příjezdu do Francie v roce 2018 využíval sociální dávky poskytované nezletilým. Pravý rok jeho narození je ale 1995 a jeho skutečné jméno zní Zahír Hasan Mahmúd. Prokurátor zároveň uvedl, že o podezřelém nemají tajné služby žádné záznamy.

Útočník chtěl redakci podpálit

V jeho telefonu vyšetřovatelé objevili také tříminutové video v jazyce urdu, v němž hovořil o svém plánu a říkal, že „tady ve Francii dělají karikatury našeho čistého a velkého proroka Mohameda, dnes se proti tomu vzbouřím“.

„Byla jsem vyděšená a bezmocná.“ Macronová (67) otevřeně o porodu prvního dítěte a pláči

Ricard také podle agentury Reuters informoval, že Mahmúd měl u sebe tři láhve hořlavého rozpouštědla. „Jeho původní plán bylo dostat se do kanceláře časopisu, možná za pomocí kladiva, a podpálit ji,“ řekl.

Časopis kvůli útoku přesídlil

Muž ozbrojený sekáčkem v pátek nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu, považoval je za zaměstnance magazínu. Útočník si myslel, že časopis stále sídlí v ulici Nicolase Apperta, což bylo dějiště teroristického útoku proti redakci v roce 2015, při kterém zahynulo 12 lidí. Kancelář čtrnáctideníku se ale kvůli opakovaným pohrůžkám přestěhovala na tajné, pečlivě střežené místo.

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva vážně zranění, Pákistánec (18) útočil sekáčkem

Policie v souvislosti s pátečním útokem zadržela nejen hlavního podezřelého, ale i několik dalších lidí. Jednoho Alžířana, který byl podle svého právního zástupce pouze svědkem události a útočníka se snažil zadržet, policie už v sobotu propustila. V neděli ale ve vazbě skončil další podezřelý.

Podle zdroje agentury AFP žil ve stejném dvoupokojovém bytě na pařížském předměstí Pantin jako hlavní podezřelý. Už v pátek zadrželi policisté pět dalších spolubydlících Zahíra Hasana Mahmúda. Kromě nich je ve vazbě také jeho mladší bratr a jeden známý.

Tento měsíc začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu na Charlie Hebdo a souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.Také přečtěte

Ostravští volejbalisté na silný Liberec v prvním souboji nestačili

Ostravští volejbalisté po prvním souboji s Libercem důvod k takovéto radosti neměli, ale bez boje …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště