Francouzi nabídnou nový vůz za super cenu. Tak levná nebude ani Dacie


Nový model francouzské značky má potenciál způsobit revoluci na automobilovém trhu. Prolamuje hranici a přináší něco, co za takovou cenu dosud nikdo nenabídnul.

Velmi složitá situace na dnešním automobilovém trhu nutí výrobce automobilů k produkci stále nových modelů, jenž by jim pomohly nelehkou situaci přečkat. A staly se třeba onou pomyslnou „štikou v rybníce“, prodávaly se v podstatě samy, bez velké reklamy a podpory a alespoň trochu pomohly saturovat těžce zkoušené firemní rozpočty. Jeden z takových modelů přijíždí od legendárního francouzského výrobce, a co víc, má dokonce slovenskou stopu. Pojďme se na něj společně podívat.

Omezení EU drtí výrobce a Evropě opravdu nepomáhají

Doba je totiž opravdu nelehká. Přísná omezení ze strany Evropské unie (o nichž jednou doufám jakési konsilium právníků či rovnou soudců prohlásí, že v daný moment nebyly opravu ničím, co by evropské produkci, potažmo celé evropské hospodářské situaci jakkoli pomohly), konec spalovacích motorů v roce 2035 stejně jako stále agresivnější čínská konkurence vedou v důsledku k tomu, že výrobci se odklání od výroby spalovacích motorů a přechází plně na novou „elektro vlnu“.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nákup elektromobilu však dosud znamenal především citelných zásah ať již do rodinného, nebo firemního rozpočtu, nezřídky výrazně větší, než by stál srovnatelný vůz se spalovacím motorem. Novou techniku a především baterie se zkrátka stále nedaří vyrábět natolik levně, aby byla plně konkurenceschopná se svými klasickými předchůdci, jezdícími na naftu či na benzín. Levný elektromobil“ byl tedy donedávna cosi jako protimluv, oxymorón, nemožný fyzikální jev.

Dostupný elektromobil znamenalo horší elektromobil

Pokud jsme se tedy nechtěli smířit s opravdu jednoduchou technikou, krátkým dojezdem, dlouhou dobou dobíjení a většinou i nevalnými výkony, jakkoli elektromobily mívají zejména po dynamické stránce nad svými spalovacími protějšky bez problémů navrh. Cenotvorba však byla neúprosná: dostupné a levné byly opravdu pouze vozy třetí kategorie, kvalita, značka a moderní technologie automaticky posouvaly cenu vozu do finančních sfér, které se stávaly pro mnohé z nás nedostupnými.

Začalo být tedy jasné, co se musí stát, aby se elektromobily mohly stát masovými: musí přijít modely s cenovkou pod 25 000 Euro, ideálně pod 20 000 Euro (v přepočtu pod 625 000 korun, resp. zhruba pod půl milionu korun), aby si je mohly dovolit i výrazně větší skupiny obyvatel a staly se klasickým, spotřebním zbožím, jako jsou jejich spalovací protějšky. A nikoli jen technologickými (a finančními) exkluzivitami pro vyvolených „horních 10 tisíc“, pro něž peníze nejsou problém a v podstatě se jimi nezabývají.

Citroen pokračuje ve své revoluční a průkopnické misi

Jedním z prvních výrobců, který se na tuto nelehkou „pionýrskou“ cestu vydal je francouzský Citroen. Což je pravda vcelku symbolické, neboť tato značka byla ve své dlouhé historii často průkopníkem nových technických řešení. Nový model e-C3, vyráběný mimochodem ve slovenské továrně Stellantisu v Žiilně by se měl podobným průkopníkem stát také. Ta hlavní revoluce ale spočívá v ceně: poprvé se pod magickou hranici 25 000 Euro povedlo vyrobit automobil, který mimo jiné nabídne:

  • Na svou ktaegorii nevídaný komfort na palubě: nový ë-C3 poprvé nabízí známé odpružení Citroën Advanced Comfort® v kombinaci s novým designem sedadel Citroën Advanced Comfort®.  Ë-C3 posouvá o úroveň výš nulovou hlučnost a nulové vibrace pro jízdu bez stresu. 
  • Elektrický pohon díky baterii o kapacitě 44 kWh s dojezdem 320 km (cyklus WLTP) a rychlým dobíjením stejnosměrným proudem o výkonu 100 kW, které umožňuje nabití z 20 % na 80 % kapacity za pouhých 26 minut. 
  • Nejlepší nabídku na trhu: ë-C3 s dojezdem 320 km bude nabízen za cenu od 23 300 eur. Citroën navíc slibuje, že do roku 2025 představí ještě dostupnější ë-C3 s dojezdem 200 km za cenu od 19 990 eur. 
  • Vůz ë-C3, postavený na platformě „Smart Car“, která je od počátku určena pro elektromobily, představuje nový designový styl a nový podpis značky Citroën. 

iZdroj fotografie: Citroen